Na minutku

Toulavá kamera slaví 20. výročí

Toulavá kamera slaví 20 let, Toulavá kamera. Česká televize, Cestování, magazín KULT* Brno
Cestování
Iveta Toušlová s kolegou Josefem Maršálem (foto: Česká televize)

Za inspirací na výlet, nebo se jen pokochat krásami České republiky, za zajímavými lidmi, jejich umem či sbírkami, se mohou diváci vypravit každé nedělní dopoledne na ČT1. „Virtuální vandr“, jak sami tvůrci o Toulavé kameře hovoří, oslaví 2. února 2023 dvacáté výročí. Pořad, kterým provázejí diváky Iveta Toušlová a Josef Maršál, patří k nejoblíbenějším pořadům České televize. Pravidelně ho sleduje v průměru 564 tisíc diváků.

První díl Toulavé kamery se vysílal 2. února roku 2003. Tehdy málokdo čekal, že vydrží na obrazovce dvě dekády, bude mít na kontě šest tisíc reportáží a zhruba pět set odvysílaných hodin. Přestože má pro výlety k dispozici pouze území naší republiky, na atraktivitě a diváckém zájmu jí to neubírá. 

„V roce 1999 jsem začala moderovat hlavní zpravodajskou relaci ČT Události a musela jsem přestat točit v terénu. Cítila jsem se tvůrčím způsobem nevyužitá, protože jsem byla zvyklá denně brázdit naši zemi křížem krážem. Navíc jsem měla pocit, že zprávy jsou často plné negativních informací a těch pozitivních je v nich jako šafránu. Lidé se ale také potřebují z něčeho radovat, potěšit, být na něco pyšní. Začala jsme si proto „hrát“ a stvořila námět na Toulavku. Na realizaci jsme měli pouhé tři měsíce! Byl to závod s časem, ale, jak vidno, vyplatil se,“ popisuje začátky pořadu autorka a moderátorka Iveta Toušlová. 

„Slýchávali jsme spíš názory, že Toulavka dlouhého trvání mít nebude, proč taky, když je ta naše vlast tak malá, provinční, nezajímavá... Opravdu, i to padlo. Já jsem, navzdory všem škarohlídům, věřil, že pořad nebude mít jepičí život, nicméně "dvacetiny" mě ohromily,“ vzpomíná moderátor Josef Maršál

Na tvorbě reportáží se podílí dvacet pět štábů napříč naší zemí. „Míst a zajímavých lidí je určitě ještě dost. Naši spolupracovníci v regionech často objevují něco, co v našem pořadu ještě nebylo. Také se nám s tipy na natáčení ozývá spousta diváků, což je pro nás při výběru témat velmi důležité. Prostě se neustále přesvědčujeme o tom, jakým bohatstvím se v tomhle ohledu pyšníme, a moc nás těší, že ho pomáháme divákům objevovat,“ říká Iveta Toušlová a doplňuje: „Toulavá kamera je přesně ten typ pořadu, který člověk musí dělat srdcem. Bez toho by to nešlo. Na výsledku je to znát a diváci to cítí. Tahle nejsilnější lidská emoce se totiž ničím ošidit nedá, natož nahradit.“