Ukradněte a ovládněte sváteční dny v kouzelném světě Tima Burtona

V této hře se chopíte role jedné z postav známého makabrózního filmu Tima Burtona

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno
Zábava
Zdroj: FB Anathreius

Ukradené Vánoce Tima Burtona jsou populárním filmem a nyní i deskovou hrou, jež v mnoha ohledech klame tělem. Dílo s podtitulem Převezměte vládu nad svátečními dny!, vydané společností Blackfire, je na první pohled produkt pro milovníky Burtonovy temné poetiky, pronikající do jeho filmů, seriálů i povídek. Na ten druhý nabízí zážitek, jakých mezi deskovými hrami nenajdete mnoho.

Ukradené Vánoce jsou hrou pro 2–6 hráčů od 10 let, v níž může jedna partie (v závislosti na počtu hráčů) trvat třeba jen půl hodiny. Během čtyř kol se snažíte získat co nejvíce žetonů svátků – Vánoc a  Halloweenu –, jejichž počet na konci určí množství vítězných bodů. O  ně soupeříte pokládáním karet k lokalitám. Máte- -li na kartách na konci kola největší celkovou sílu, získáváte z daného místa všechny žetony. To nezní moc originálně, že? Zatím jsem však nezmínil detaily, jež Ukradené Vánoce odlišují. Hra je z řady důvodů velmi proměnlivá. Lokality se v každém kole mění a nabízejí různé odměny. Polovina karet, jež máte k dispozici, nemá jen sílu, ale i efekty, které vám přitom nemusí vždy pomoct. Navíc se v každém kole navyšuje množství karet, které smíte využít.

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno

Ani to není vše. Největší změnu totiž přináší šestice postav, za něž lze hrát. V prvé řadě se liší počtem bodíků, jež získávají za žetony. Takový Santa Claus si více cení dárečků, zatímco strašidlák Oogie Boogie vydělá spíš na vyřezávaných dýních a  náladový Starosta bere obojí za rovnocenné. I  karty se speciálními schopnostmi nabízejí jiné efekty a  nejednou záleží i na náhodě či tazích protihráčů, jak moc vám budou k užitku.

Také čtěte
Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno
Recenze deskové hry Iniciativa, unikátní kooperativní hry, která snoubí zajímavý příběh, strategii a luštění šifer.

Vypadá to složitě? Na první pohled ano, stejně jako pravidla. Jakmile však hru jednou zkusíte, poznáte, že na tom není nic zvlášť těžkého a jedná se o napínavou, svižnou přetahovanou, v níž obvykle do poslední chvíle nevíte, kdo zvítězí. Výborná je i možnost vybrat si mezi postavami, jejichž hraní je snazší – zmíněná trojice – nebo náročnější na taktiku a sladění tahů. Jack Skellington po celou hru bádá, a kolik toho vybádá, určuje, jakou hodnotu pro něj budou žetony mít. Navíc může přeměňovat vánoční žetony na halloweenské a naopak. Dr. Finkelstein má jako jediný kromě dvaceti karet dalších šest s experimenty. Jediná dáma Sally využívá speciální efekt sešití a jen ona smí nevyložit ve všech tazích karty a zároveň může, na rozdíl od ostatních, využít všechny karty v ruce. Pokud vás popis Ukradených Vánoc zaujal, dejte hře šanci. Zvládnou ji i mladší hráči a její široké možnosti zaujmou též ty, kteří rádi blafují, taktizují a  vyhovuje jim, když má každá partie odlišný průběh, případně i  způsob hraní v  závislosti na zvolené postavě.

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 87%

Ukradené Vánoce Tima Burtona:
Převezměte vládu nad svátečními dny!
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2–6
Věk: 10+
Herní doba: cca 30–45 minut
Blackfire CZ

Ukradené Vánoce Tima Burtona, desková hra, zábava, vánoční dárek, magazín KULT* Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...