V Korzetu rebeluje císařovna Sissi

Císařovna Sissi je módní ikonou a ztělesněním mladistvé krásy.

Korzet, Sissi, Alžběta Bavorská, film, recenze, magazín KULT* Brno
Film
Píše se rok 1877 a blíží se její 40. narozeniny, spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí, však nemá velké důvody k oslavám.

Při představě života lidí v roce 1877 většině z nás vytanou na mysli upjatí pánové s monoklem a omdlévající dámy sešněrované do korzetu. Tento obrázek je sice odpovídající, ale neúplný. Ve všech historických epochách žili lidé se svými přáními, touhami a sny – a někdy také s neochvějnou vůlí za těmito sny jít, klidně i navzdory společenským konvencím. Taková byla i rakouská císařovna Sissi. Protagonistka filmu Korzet.

Jako mladá byla Sissi módní ikonou. Jenže jak stárne, její mladistvý půvab se vytrácí a ona se jej snaží udržet za pomoci čím dál drastičtějších opatření. Blíží se její 40. narozeniny a ona čelí kritickému pohledu svého okolí stažena do čím dál těsnějšího korzetu. Zároveň ale nepřestává být volnomyšlenkářkou toužící po svobodě a úniku z neustálého dohledu svých dvořanů.

Popis osobnosti Alžběty Bavorské alias Sissi je co do volnomyšlenkářství poměrně přesný. Korzet ale není žádné dobově přesné historické drama. Jde spíše o sondu do života a mysli ženy toužící po svobodě, ale spoutané fyzicky i duševně. Korzet zde není jen v roli předmětu, který Sissi dusí, ale je i symbolem společnosti, jež ani ženě v  tak významném postavení nedovolí realizovat své touhy a ambice. V takové situaci existují jen dvě cesty, jak nepřijít o rozum. Vzdát se svých snů a podvolit se, nebo se vzbouřit a bojovat.

Korzet, Sissi, Alžběta Bavorská, film, recenze, magazín KULT* Brno
Režisérka Marie Kreutzer přichází nadčasovým příběhem o odvážně ženě a její nehynoucí touze po svobodě, kterému vévodí Vicky Krieps jako rebelující panovnice, jež se rozhodla vzít osud do vlastních rukou

Korzet je příběhem ženy, která se rozhodla být rebelkou v době, kdy rebelie byla považována za projev hysterie – duševní nemoci. Zprostředkovává ženskou zkušenost, která je stále aktuální. Režisérka a scenáristka Marie Kreutzer je si toho vědoma a dává to najevo umístěním různých, na první pohled nepatřičných prvků z moderního světa. Tu jde o zapomenutý moderní mop, jinde o  zvonek na dveřích. Všechno navíc dokresluje výborná hudba na pomezí moderny a historie.

Bohužel velký potenciál, který Korzet zajisté měl, není zcela využit. Film je jakousi rebelií v mezích slušnosti. Výkřik vzdoru zde vyznívá trochu do prázdna. Nepomáhá ani rozvleklé tempo, byť mnohé záběry jsou vizuálně nádherné. Vicky Krieps v hlavní roli je vynikající, jenže občas je tím jediným, co drží snímek pohromadě.

Hodnocení: 70%

Korzet
Žánr: Životopisný film, Historické drama
Délka: 113 min
Režie: Marie Kreutzer
Scénář: Marie Kreutzer
V hlavní roli: Vicky Krieps

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
D ětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové o děvčátku z hor...
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...