Článek

Vlaky – Cesta.Smrt.Naděje

Štetl Fest,multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, magazín KULT* Brno
Festival

ŠTETL FEST je multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, který dává nahlédnout do židovské kultury, tradice i historie. Druhý ročník festivalu si zvolil za hlavní téma vlaky. Spojení židovské minulosti 20. století s vlaky je více než symbolické. Byly to převážně vlaky, jimiž se židovští a jiní uprchlíci snažili dostávat z nacisty postupně okupovaných území za svobodou, a stejně tak to byly pověstné vlaky smrti, které z Brna transportovaly desetitisíce židovských občanů do vyhlazovacích a koncentračních táborů.

V  rámci zahájení festivalu bude na 5. nástupišti brněnského hlavního nádraží odhalen památník deportovaným židovským spoluobčanům, kde bude k  vidění výstava propojující minulost se současností nazvaná Cesta.Smrt. Naděje. Další výstavu pro festival připravuje Michal Doležel v  ulici Hlinky pod názvem Židovské vily a  příběhy jejich majitelů a  ta se propíše také do připravovaného LARPu ve Vile Engelsmann Zapomenuté životy našich sousedů.

V  rámci festivalu pro vás připravujeme více než 80 akcí na 15 místech. Přivezeme z Tel Avivu jazzové trio Shalosh, amerického zpěváka Daniela Kahna, bývalého vrchního rabína z Moskvy Pinchase Goldschmidta a rabína Bakšta z Oděsy. Můžete se těšit na spisovatele Dorit Rabinjanovou, Janneca Leviho Ayşe Kulinovou. Přivítáme pravnučku zemského rabína Barucha Placzeka a vydáme se po stopách brněnské židovské komunity. Chasidské melodie rozezvučí synagogu Agudas achim a nebude chybět ani židovská tržnice a pestrý program pro děti. Kompletní program na Stetl.cz.

Štetl Fest,multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, magazín KULT* Brno
Di Grine Kuzine - Koncert německé kapely s východními kořeny, nádvoří Staré radnice

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Top
Článek
Film
Herečka Claudia Cardinale slaví 86 a stále patří několik desetiletí...