Na minutku

Výstava Tracing Spaces na Dornychu

Tracing Spaces: Zastavit a jet. Uzly transformace a přechodu, magazín KULT* Brno
Umění

Prostor pro angažovanou architekturu pod Fakultou architektury VUT v Brně otevře 24. listopadu výstavu rakouského kolektivu Tracing Spaces Zastavit a jet. Uzly transformace a přechodu [Stop and Go. Nodes of Transformation and Transition]. Výstava potrvá od 25. 11. 2022 do 22. 1. 2023 ve skladovém prostoru legendárního obchodního domu Prior (dnes OC Dornych), jehož demolice je plánována na rok 2023.

Výzkumný projekt Stop and Go, který vedli kurátoři a umělci Michael Zinganel a Michael Hieslmair, zkoumal postsocialistické změny v uzlech nadnárodní mobility a migrace podél panevropských dopravních koridorů v trojúhelníku tvořeném Vídní, Tallinnem a bulharsko-tureckou hranicí. Tyto tři případové studie jsou prezentovány především formou velkoplošných diagramů a abstraktních map cest, sítí a urbánních souostroví podél mezinárodních tras, které výzkumný tým projel ve své dodávce Ford Transit. V Prioru budou vystaveny také předměty, které si kurátoři přivezli ze svých výzkumných cest „terénem“. Součástí jsou i částečně dokumentární videodíla dalších umělců ve formě velkoformátových projekcí.

Součástí vernisáže ve čtvrtek 24. listopadu v 18:00 bude i prezentace kurátorů výstavy. V rámci doprovodného programu proběhne diskuse s českými autory projektu Ocelová města o architektuře logistiky ve střední a východní Evropě, promítání filmů a komentované prohlídky po budově bývalého Prioru s teoretičkou architektury Šárkou Svobodovou a architektkou Evou Truncovou. Obchodní dům postavený v letech 1980–1984 podle návrhu architektů Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka byl ve své době nejmodernějším obchodním centrem na Moravě.

Na rok 2023 je plánována jeho demolice a na jeho místě vznikne komplex šesti budov s kancelářemi, obchody a nájemními byty.

OC Dornych, Dornych 404/4, 3. patro • st–ne 14:00–19:00

https://www.fa.vutbr.cz