Změní film o Jánu Kuciakovi něco?

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem

Kuciak: Vražda novináře, kauza, slovensko, film, dokument, recenze, magazín kULT* Brno
Film

V úterý 21. února 2023 uplynulo pět let od události, která otřásla nejen Slovenskem. Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v obci Vełká Mača spustila lavinu událostí, jež se valí dodnes. Kuciak: Vražda novináře je dosud nejkomplexnějším filmovým shrnutím celé kauzy.

Kuciak: Vražda novináře není prvním snímkem, který se stále živou kauzou zabývá. Předcházel mu hodinový slovenský televizní film Ján a Martina a ještě o pár minut kratší Případ Kuciak z Francie. Zásadní roli sehrál také v celovečerním dokumentu Ukradený stát Zuzany Piussi. Druhé dílo Američana Matta Sarneckiho však k násilnému konci Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové stáčí přece jen větší pozornost.

Film vznikl v dánsko-česko-americké koprodukci a tato „světovost“, respektive snaha o srozumitelnost pro co nejširší publikum jej značně ovlivňuje. Pro lidi s případem, jeho pozadím a dopady obeznámené se jedná především o informačně hutnou rekapitulaci. Neznalé diváky čeká koncentrovaná přehlídka kriminálních, politických a společenských událostí, v nichž se rovnou měrou mísí smutek z nespravedlnosti a absurdnost. Zdrcení příbuzných a kolegů 27letých obětí prokládají sekvence, jež s odstupem působí téměř surreálně. Jak jinak vnímat záznam z tiskové konference, na níž tehdejší předseda slovenské vlády Robert Fico nabízí za informace vedoucí k dopadení pachatele rovný milion eur, v hotovosti vyskládaný na stole po jeho boku?

Kuciak: Vražda novináře, kauza, slovensko, film, dokument, recenze, magazín kULT* Brno

Kromě klasických „mluvících hlav“ sledujeme i rekonstrukci vraždy přímo na místě činu za účasti pachatele, záběry z průmyslových i skrytých kamer nebo záznam přímé konfrontace dvou obžalovaných osob při výpovědích. Bez zajímavosti jistě nejsou ani výpovědi obhájce pravděpodobného strůjce zločinu, jež jsou antitezí těch ostatních. To všechno má potenciál zaujmout i bez ohledu na kontext. Celkově vzato je ale Kuciak: Vražda novináře formálně spíše opatrným dokumentem, což i vzhledem k povolání titulního protagonisty trochu zamrzí – umělecká ani žádná jiná investigace se nekoná. 

Cynik se navíc může ptát, proč věnovat sto minut svého času audiovizuálnímu vytěžování v Česku a na Slovensku převážně dobře známých skutečností. Třeba právě proto, že údajní objednavatelé nájemného mordu dosud nebyli pravomocně potrestáni a máloco nasvědčuje tomu, že se to v brzké době změní. Právě svár naděje a rezignace uvnitř rozpolcené společnosti, z filmu patrný spíše mimochodem, dodává Vraždě novináře další rozměr. Takový, který přesahuje slovenskou kotlinu. Zemi, kde se do čela voličských preferencí vrátil SMER odepisovaného Roberta Fica.

Kuciak: Vražda novináře, kauza, slovensko, film, dokument, recenze, magazín kULT* Brno

Hodnocení: 60 %

ČSFD 74 %
IMDb 75 %

Kuciak: Vražda novináře
Matt Sarnecki
Premiéra 23. března 2023
www.bontonfilm.cz

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
D ětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové o děvčátku z hor...
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...