Na minutku

Arvéd je film roku

Ceny české filmové kritiky, Arvéd film roku, Arvéd, Banger, magazín KULT* Brno
Film
Adam Sedlák s cenou za nejlepší režii filmu Banger

Ceny české filmové kritiky za rok 2022 znají své vítěze. Snímkem roku je Arvéd, který navíc získal další dvě ceny. Dohromady třikrát uspěly i počiny Michala Blaška, který se stal objevem roku díky filmu Oběť a minisérii Podezření.

Drama Vojtěcha Maška Arvéd o Jiřím Arvédu Smíchovském, charismatickém okultistovi a udavači, je filmem roku. Česká kritika o něm referovala jako o „fascinující výpravě do svůdné přitažlivosti zla“ anebo ho vyzdvihla coby „uhrančivý životopisný debut, jaký tu ještě nebyl“. Čeští filmoví kritici a kritičky faustovsky laděného Arvéda ocenili také za scénář a herecký výkon Michala Kerna v titulní úloze. 

Nejlepším režisérem je Adam Sedlák za rapem rytmizovaný příběh mladého drogového dealera BANGER. Sedlák ho natočil spolu se svým štábem na iPhone a premiéroval na karlovarském filmovém festivalu. KaprKód, dokumentární opera Lucie Králové o skladateli Janu Kaprovi, se stal v hlasování padesátky členů a členek Sdružení české filmové kritiky dokumentem roku. Svého protagonistu stopuje s pomocí nápadité kombinace netradičně využitých archivních záběrů, původní soudobé hudby i informací o dějinách 20. století. Jeho konkurent mezi dokumenty Good Old Czechs o válečné zkušenosti dvou českých letců RAF bodoval díky střihu v kategorii Audiovizuální počin.

Raduje se také režisér Michal Blaško a jeho spolupracovníci. Blaško společně se scenáristou a producentem Štěpánem Hulíkem zvítězili s televizní minisérií Podezření v kategorii Mimo kino, věnované televizním, online a jiným počinům. Ukrajinka Vita Smačeljuk se stala nejlepší herečkou roku 2022 za svůj výkon v Blaškově celovečerním debutu Oběť. A Blaško také v neposlední řadě díky oběma počinům dohromady získal Cenu innogy pro objev roku. Nejlepším krátkým filmem se ve velmi vyrovnaném souboji stal studentský snímek Ostrov svobody. Natočil ho Petr Januschka na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Judit Bárdos a Jiří Mádl v něm představují dvojici, která se v době komunistické totality setká v letadle na Kubu.

Všechny ceny byly vyhlášeny na slavnostním večeru 4. února v pražském Divadle Archa. V přímém přenosu České televize ho moderovali herci Tereza Dočkalová a Jiří Panzner.