Na minutku

Brendan Fraser v životní roli ve filmu Velryba útočí na herecké ceny i česká kina

Velryba, Brendan Fraser, Darren Aronofsky, magazín KULT* Brno
Film

Od své zářijové premiéry na filmovém festivalu v Benátkách sbírá novinka Darrena Aronofského Velryba s excelujícím Brendanem Fraserem nadšené ohlasy a její hlavní hrdina spoustu hereckých cen. 

Pro hollywoodského miláčka, kterého si diváci pamatují jako dobrodruha Ricka O’Connella ze série Mumie či Krále džungle, se jedná o obrovský úspěch. Jeho první hlavní role po více než deseti letech sbírá nadšené kritiky, server BBC dokonce označil zimní sezónu za dobu „brenesance“. Hluboce lidský příběh věčně pozitivního, přesto však osamělého učitele Charlieho, jenž znovu hledá lásku ke své dceři i sobě samému, je jedním z horkých kandidátů na oscarová ocenění. Těžkotonážní návrat, který emocionálně otřese celým sálem, bude k vidění díky distribuční společnosti Aerofilms v kinech od 23. února.

Comeback desetiletí

V devadesátých letech byl Brendan Fraser jedním z nejobsazovanějších herců v Hollywoodu, kvůli zdravotním problémům byl však nucen se stáhnout do ústraní. Ani pro Darrena Aronofského nebyl první volbou. „Uvažoval jsem o všech – filmových hvězdách, neznámých hercích, nehercích – ale nikdo mi nedával smysl,“ vzpomíná. „Potřeboval jsem někoho, komu byste uvěřili, že je Charlie, ale kdo má neuvěřitelnou hloubku. A pak jsem náhodně zahlédl Brendana v upoutávce na film Svět drog a rozsvítilo se mi, to musí být on!“ popisuje americký režisér, jak jej nakonec svedla s Fraserem dohromady náhoda a dodává, že si lépe ani vybrat nemohl. 

I samotného Frasera nejdříve nabídka trochu překvapila. „Byl jsem za tu šanci vděčný. Dal jsem do role Charlieho vše, co jsem měl. Nic jsem nezadržoval, jsem to celý já,“ říká čtyřiapadesátiletý herec o roli muže, který vidí v ostatních vždy jen to dobré, téměř se slzami v očích. „Byla to pro mne neskutečně intenzivní a osobní cesta a já z ní vyšel na druhé straně proměněný,“ popisuje svůj transcendentální zážitek z filmového placu. 

Velryba
USA, 2022
premiéra: 23. února
žánr: drama
režie: Darren Aronofsky 
hrají: Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau, Samantha Morton, Sathya Sridharan, Huck Milner