Na minutku

Čeští kritici vybírají nejlepší filmy

Ceny české filmové kritiky 2022, magazín KULT* Brno
Film
Ceny české filmové kritiky 2021

V sobotu 4. února 2023 v pražském Divadle Archa proběhne třináctý večer Cen české filmové kritiky. Moderovat ho bude herecká dvojice Tereza Dočkalová a Jiří Panzner a přenášet Česká televize na programu ČT art. 

Celkem 75 celovečerních titulů distribuovaných v kinech, a to včetně 26 dokumentárních filmů. Několik mezinárodních úspěchů domácích tvůrkyň a tvůrců. Žánrově, generačně i kvalitativně různorodá nabídka. Takový byl český filmový rok 2022, který právě v těchto dnech bilancuje 50 českých filmových kritiků a kritiček. V pondělí 12. prosince totiž začalo hlasování o nominacích na Ceny české filmové kritiky. První kolo potrvá do konce roku a nominovaní, kteří z něj vzejdou, budou veřejně známi 3. ledna 2023.

„Český film měl v roce 2022 dobrou energii, skoro by se dalo říct, že našlápl k nějakému vzestupu. Produkčně byl nebývale rozmanitý. Vznikly pozoruhodné experimenty, autorské i žánrové filmy Arvéd, BANGER. nebo Zpráva o záchraně mrtvého, nákladné historické velkofilmy Jan Žižka či Il Boemo. Impuls dostala komedie v podobě Grand Prix nebo Kdyby radši hořelo. Výjimečné byly dokumenty Good Old Czechs nebo KaprKód. Z pohledu filmové kritiky je letos radost vybírat,“ říká předsedkyně Sdružení české filmové kritiky Jindřiška Bláhová. „Už hlasování o nominacích tím pádem bude mimořádně zajímavé.“