Dovolit si o dovolené donekonečna dumat

Autorská scénická mozaika jedné dovolené ve válečných časech.

Humanismus 2022, Hadivadlo, magazín KULT* Brno
Divadlo

Podstatné jméno dovolená pochází ze slovesa dovolit si. V dnešní době dovolená znamená, že jste si dovolili nebýt v práci. Představte si, že nejste zrovna v zaměstnání a cílem vaší dovolenkové destinace jsou srpnové Benátky v roce 2022. Co všechno si můžeme dovolit nejen na dovolené? Na to odpovídá představení Humanismus 2022 v listopadové premiéře v brněnském HaDivadle.

Autorské dílo pochází od uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje, který spojil své síly s hostujícím režisérem Bohdanem Karáskem, jenž se jinak zaměřuje spíše na filmovou tvorbu. Příběh se odehrává v jednom benátském apartmánu, kde se ubytuje anesteziolog Víťa se svojí manželkou Sylvií a kamarádem Davidem – povoláním divadelním hercem –, který s sebou vzal svoji partnerku Báru a její přítelkyni Anastasii. Dozvídáme se, že Víťa v minulosti sekl s hereckou školou, že jeho žena hledá ztracenou náušnici a že jejich děti tráví léto na muzikálovém táboře. Milostný polyamorní trojúhelník, na jehož vrcholu je Bára, přítelkyně Davida i Anastasie, se zpočátku jeví idylicky, což je pouhé zdání. Navíc ty všudypřítomné pocity z války na Ukrajině...

Humanismus 2022, Hadivadlo, magazín KULT* Brno

Scéna Antonína Šilara je superrealistická a hlavně suprová. Funkční byt zabírá celé jeviště. Voda ve dřezu teče. Na balkoně svítí spalující jihoevropské sluníčko. Uvnitř na stěně visí žlutý abstraktní obraz, přičemž nikdo neví, co na něm je. V televizi běží válečné záběry i zábavné pořady. Obsadit Radima Chybu do role Víti byl určitě krok správným směrem, protože spolu s Jiřím Miroslavem Valůškem coby Davidem dokážou propojovat i nepropojitelné. Sto padesát minut bez pauzy je opravdu dlouhých. Přestávka by Humanismu 2022 slušela. Tísnivě panickou atmosféru může umocnit fakt, že po usazení se na místo není možné opustit divadelní sál běžným východem a je nutné požádat o doprovod ven uvaděčku, kterou nemá většina hlediště mimo první řadu v dosahu ani doslechu.

Pokud se přenesete přes určitou bezcílnost Humanismu 2022, zjistíte, že civilnost na divadle je příjemná a přirozená. Plně tak vnímáme krutou pravdu, že si fyzicky a psychicky opravdu odpočine jen 0,01735 % ze všech lidí, co kdy jeli někam na dovolenou.

Hodnocení: 50%

Humanismus 2022
HaDivadlo
Psáno z představení 14. 11. 2022
Web: hadivadlo.cz/hra/humanismus-2022

Divadla

Poštovská 8d, Brno

Další představení v místě

Top
Divadlo
HaDivadlo
Top
Divadlo
HaDivadlo
Divadlo
HaDivadlo
Divadlo
HaDivadlo
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...