Článek

Druhý Avatar slibuje fascinující podívanou v hlubinách oceánu

Avatar: The Way of Water, článek o filmu, magazín KULT* Brno
Film

Když v roce 2009 vstupoval do kin první Avatar, jednalo se o velkou událost a mluvilo se o něm jako o technologickém průlomu, který změní celou kinematografii. Stal se jedním z nejvýdělečnějších filmů v historii a jeho tržby v současnosti dosahují neuvěřitelných 2,9 miliard dolarů. James Cameron se na planetu Pandora opět vrací po dlouhých 13 letech. Podaří se novému filmu Avatar 2: The Way of Water naplnit vysoká očekávání?

To, že bude mít film Avatar několik pokračování, oznámil James Cameron již v  roce 2006 a podle původních plánů měl mít Avatar 2 svou premiéru už v roce 2014. Cameron však nakonec shledal, že digitální triky ještě nedosahují patřičné úrovně a natáčení sequelu odsunul. První záběry Avatara 2 tedy vznikly až v roce 2017 a samotné natáčení skončilo v  září roku 2020. Rozpočet celého filmu se vyšplhal na závratných 250 milionů dolarů a jedná se tak opět o jeden z nejdražších filmů všech dob.

Jak napovídá samotný název, ve druhém dílu se podíváme do životem bujících oceánů na planetě Pandora. Již z úvodních záběrů nejnovějších trailerů je zřejmé, že nejsilnější stránkou celého filmu rozhodně bude dechberoucí podmořský svět.

Avatar: The Way of Water, článek o filmu, magazín KULT* Brno

Malé „medúzy“, gigantické „velryby“ a další exotičtí tvorové se hemží v  modrých hlubinách a  slibují ohromující podívanou. Do hlubin oceánů se však James Cameron nevydává poprvé. Prozkoumával je nejen ve svých výborných dokumentech, ale i v jednom ze svých prvních filmů – Propast.

O samotném ději druhého Avatara zatím není příliš známo. Podle posledních informací se jeho děj odehrává více než deset let po prvním snímku. Ve filmu se opět setkáme s Jakem a Neytri, kteří založili rodinu a řeší problémy s  výchovou svých dětí. Na scéně se objevuje i plukovník Quaritch a znovu hrozí, že vypukne krvavý konflikt mezi lidmi a Na‘vi. V původních rolích si tedy ve filmu opět zahrají Sam Worthington, Zoe Saldaña a Stephen Lang. Poněkud překvapivě se v  nové roli vrací i Sigourney Weaver, která si zde zahraje Jakeovu dceru Kiri. Z dalších známých hereček se ve filmu objeví například i Kate Winslet.

Avatar: The Way of Water, článek o filmu, magazín KULT* Brno

Předchozí film byl často kritizován za svoji schematičnost a jednoduchý děj. Částečně byla tato kritika oprávněná, ale je příliš laciné ho shazovat a označovat za „Pocahontas s modrými  mimozemšťany“. V  posledních rozhovorech Cameron naznačil, že děj nového filmu nebude takto přímočarý a patrně se dočkáme i několika překvapivých zvratů. Pravděpodobně nás však nečeká žádná spletitá zápletka ve stylu Christophera Nolana. Síla Avatara je ale v něčem jiném.

Také čtěte
Avatar: The Way of Water, recenze, Avatar, James Cameron, magazín KULT* Brno
Avatar: The Way of Water patřil k nejočekávanějším filmům letošního roku. Řady nadšených fanoušků...

V  prvním filmu se totiž Jamesi Cameronovi podařilo vytvořit neskutečně barvitý svět plný divů, který dokáže diváka naprosto pohltit. Trailery naznačují, že na diváka čeká opět čeká stejně fascinující zážitek… Dokáže James Cameron překonat sám sebe? Přiláká nový Avatar opět masy diváků? A kdy se dočkáme dalších dvou pokračování? Na tyto otázky zatím neznáme odpověď, ale na některé z nich se ji dozvíme již 15. prosince.

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Top
Článek
Umění
Jediná brněnská galerie zaměřující se výhradně na fotografii letos v...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...