Podmořský svět druhého Avatara je dokonalý, jeho postavy však uvízly na mělčině

Recenze filmu Avatar: The Way of Water – nabízí výjimečný spektákl s revolučními triky i emotivní scény

Avatar: The Way of Water, recenze, Avatar, James Cameron, magazín KULT* Brno
Film

Avatar: The Way of Water patřil k nejočekávanějším filmům letošního roku. Řady nadšených fanoušků plní od 15. prosince kinosály po celém světě a již teď je jisté, že tržby nového Avatara budou opět trhat rekordy. Přináší však James Cameron znovu na plátna kin technologickou revoluci? A vyplatilo se na toto pokračování čekat téměř 13 let? Odpověď na první otázku zní jednoznačně ano. Odpovědět na tu druhou není tak jednoduché…

Hned na začátku je třeba říci, že po vizuální stránce je nový Avatar skutečně dokonalý. James Cameron opět vytvořil svět, nad kterým budou diváci žasnout a který je naprosto pohltí. Bez nadsázky lze říci, že podmořský ekosystém planety Pandora je hlavní hvězdou celého filmu. Digitální triky jsou na takové úrovni, o které si ostatní hollywoodské filmy mohou jen nechat zdát. Avatar je opět o několik let před konkurencí a vše působí tak přirozeně, že je například takřka nemožné rozeznat, zda se díváme na skutečnou vodu nebo na dokonalou počítačovou animaci. Chválu si však zaslouží nejen malebné scény z hlubin oceánů, ale i nápaditý design pozemské vojenské techniky.

 

Avatar: The Way of Water, recenze, magazín KULT* Brno

O řemeslných kvalitách druhého Avatara tedy rozhodně nejde pochybovat a jedná se skutečně o vizuální orgie, které se vyplatí vidět na velkém plátně. Bohužel Cameron se natolik pohroužil do objevování světa pod hladinou, že téměř zapomněl na vše ostatní. Na příběh i na postavy. 

Poněkud předvídatelný a schematický byl i příběh původního Avatara a nebylo to nutně na škodu. I jednoduchý příběh může být totiž strhující, pokud nabízí zajímavé postavy, se kterými se můžeme ztotožnit. Hrdinové nového Avatara však většinou postrádají prokreslenou osobnost. Přestože hlavními hybateli celého děje jsou především děti Jakea Sullyho, téměř nic se o nich nedozvíme. A i když je hlavním tématem celého snímku ochrana rodiny, jsou vztahy mezi rodiči a dětmi jen povrchně naznačené. Snad jedinou zajímavou postavou ve filmu je pak Sullyova adoptivní dcera Kiri, ale i ta má ve filmu příliš málo prostoru.

 

Avatar: The Way of Water, recenze, magazín KULT* Brno

I přes jednoduchý děj a slabé postavy však snímek nabízí výborné akční i emotivní scény. K vrcholům snímku patří například lov na tulkuny, obří inteligentní „velryby“. V průběhu filmu se vynoří i několik slibných témat, jako je například hledání vlastní identity nebo snaha přizpůsobit se druhým. Tato témata jsou však bohužel opět jen letmo naznačena a snímek je dál nijak nerozvíjí. 

Celkově se film Avatar: The Way of Water jen velmi těžko hodnotí. Po vizuální stránce se jedná o výjimečný spektákl s revolučními triky a jeho premiéra je jistě filmovou událostí roku. Část náročnějších diváků se však bohužel neubrání mírnému zklamání.

Hodnocení: 77 %

Avatar: The Way of Water
Režie: James Cameron
Scénář: James Cameron, Rick Jaffa, Amanda Silver
Kamera: Russell Carpenter
Hudba: Simon Franglen
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver...

Také čtěte
Avatar: The Way of Water, článek o filmu, magazín KULT* Brno
Když v roce 2009 vstupoval do kin první Avatar, jednalo se o velkou událost a mluvilo se o něm jako...
Kina

U Dálnice 777, Brno

Další představení v místě

Film
Cinema City Olympia
Top
Film
Cinema City Olympia
Top
Film
Cinema City Olympia
Top
Film
Cinema City Olympia
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...