Na minutku

Drzá a odvážná císařovna Sissi se představuje v traileru k filmu Korzet

Korzet, Císařovna Sissi, film, magazín KULT* Brno
Film

Císařovna Sissi je legendou, která svým šarmem i pohnutým osudem láká tvůrce k filmovým adaptacím. Alžběta Bavorská však již dávno není ostýchavou princeznou, jak ve svém snímku Korzet dokazuje rakouská režisérka Marie Kreutzer.

Její císařovna je svéhlavá, nespoutaná, odvážná žena, která vždy říká to, co má právě na mysli. Nový a osvěžující pohled na tradiční habsburský mýtus s lucemburskou herečkou Vicky Krieps (Nit z přízraků) v hlavní roli sklidil skvělé ohlasy na festivalu v Cannes, kde premiéroval v sekci Un Certain Regard. Film sledující Alžbětin život v období kolem jejích 40. narozenin, kdy se rozhodla oprostit se od konvencí a vzít osud do vlastních rukou, je unikátním portrétem ženy v nepřátelském prostředí i ódou na její vnitřní sílu. Korzet vstupuje do kin pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms 9. února

Pod tíhou krásy

Už samotný název filmu odkazuje k Alžbětině svazujícímu společenskému postavení, je ale až děsivé, nakolik můžeme ve filmu nalézat paralely i s dnešní dobou. „Dodnes je krása ženy vnímána jako její nejdůležitější a nejcennější rys. Navzdory ženskému hnutí ani emancipaci na tom historický pokrok nic nezměnil,“ popisuje univerzální témata filmu režisérka Marie Kreutzer. Její prvotní impuls a fascinace Sissi právě začala až spolu se rešerší o její zralém období, kdy se přestala ukazovat na veřejnosti. „Je naprosto fascinující si uvědomit, že jim v podstatě zmizela přímo před očima,“ popisuje Kreutzer důvod, proč se nakonec rozhodla ztvárnit období kolem císařovniných čtyřicátých narozenin. 

Korzet

Rakousko, Lucembursko, Německo, Francie, 2022 | 113 minut | premiéra: 9. února
žánr: drama, historický
režie: Marei Kreutzer 
hrají: Vicky Krieps, Colin Morgan, Finnegan Oldfield, Tamás Lengyel, Alma Hasun, Raphael von Barge