Důstojná rozlučka se sirem Terrym Pratchettem

Terry Pratchett byl nesmírně plodným autorem. Jen ze Zeměplochy vzniklo jedenačtyřicet příběhů, jednu však nikdy nedokončil – vlastní biografii

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou, Rob Wilkins, Recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Kdybychom měli jmenovat několik autorů, jejichž dílo posunulo hranice žánrové literární tvorby, kromě Johna R. R. Tolkiena, Douglase Adamse, Edgara Alana Poea nebo Howarda P. Lovecrafta musíme zmínit i  Terryho Pratchetta. Na světě snad neexistuje fanoušek fantasy, který by jeho jméno alespoň neslyšel.

Tento mimořádně plodný spisovatel se proslavil především svými humoristicky laděnými prózami o Zeměploše, které se dočkaly i  povedených filmových a  rozhlasových adaptací. Terry Pratchett bohužel v  roce 2015 podlehl následkům Alzheimerovy nemoci a zanechal po sobě hodně nedokončených příběhů a  zlomených srdcí. I když na sklonku života měl v úmyslu vydat svou autobiografii, nakonec svůj úkol dokončit nestihl. Toho se nakonec ujal jeho dlouholetý asistent a přítel Rob Wilkins.

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou, Rob Wilkins, Recenze, magazín KULT* Brno

Životopis Terryho Pratchetta nenese podtitul Život v poznámkách pod čarou jenom tak. Rob Wilkins ho kromě jiného sestavil ze zápisků, které s  Terrym nashromáždil před jeho smrtí. Samotná kniha je pak takových poznámek pod čarou plná. V některých osvětluje skutečnosti, které se do plynulého textu nevešly, v  jiných dovypráví části příběhů, které považuje za důležité. Autor v  úvodu poznamenává, že tato kniha je především o Terrym, ne o něm. A i když hodně historek vychází z  jeho vlastních vzpomínek, stejné množství je založeno na vyprávění jeho rodiny, kolegů a přátel. Wilkins tak maluje velmi barvitý portrét muže, který lidi fascinoval nejen svou fantazií a  vypravěčským talentem, ale i houževnatostí a vůlí žít a psát.

Také čtěte
Emil Holub, cestovatel, etnograf, sběratel, Vyšehrad, Martin Šámal, recenze, magazín KULT* Brno
Emil Holub bezpochyby patří mezi osobnosti, které si i v dnešní době zaslouží naši pozornost. Tento...

Rob Wilkins tady však neplní jenom roli jakéhosi sepisovatele událostí, které se v životě Terryho Pratchetta udály. Nejedná se o suchopárný, chronologicky sestavený text, který vznikl jenom proto, aby se prodával. Wilkins koncipuje knihu jako velmi emotivní a literárně vytříbené vyprávění, kde není nouze o humor, ale ani o vypjaté momenty. Pratchettův asistent ukazuje svého zaměstnavatele tak, jak ho mnozí asi neznají. Jako člověka výbušného, svérázného, svobodomyslného, vtipného i  laskavého. Kapitolu za kapitolou sleduje jeho cestu ke  slávě a  neodvratnému konci. Mapuje jeho literární začátky, úspěchy i  neúspěchy, nešetří velmi osobními vzpomínkami, díky nimž má čtenář pocit, že se dívá na Terryho Pratchetta natolik zblízka, až se ho může dotknout.

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou, Rob Wilkins, Recenze, magazín KULT* Brno

Velmi příjemný je zde humor a jazyk, který Wilkins používá. Nemůže popřít, že s Pratchettem strávil hodně času a četl jeho knihy. Jeho vtipy, jazykové dvojsmysly a narážky si totiž berou to nejlepší z pratchettovských hlášek, což funguje nejen jako specifický vypravěčský styl, ale i jako pocta zesnulému autorovi. Na tomto místě se patří zmínit i  překladatele Tomáše Jeníka, který na textu odvedl velmi dobrou práci. Nejenže zachoval duch originálu, ale i jeho případné poznámky a doplňující informace jsou podány stejným „pratchettovským“ stylem, takže přirozeně zapadají do vyprávění. Rovněž zachovává slovní hříčky, které používá Wilkins, a  v  místech, kde jsou takovéto fráze nepřeložitelné, je s humorem vysvětluje – symbolicky – v poznámce pod čarou. Navenek se první dvě třetiny knihy nesou v převážně humorném duchu, smutným okolnostem Terryho života se začíná Wilkins věnovat až v závěru. Ale když se čtenář trochu víc do textu ponoří a podaří se mu číst mezi řádky, zjistí, že celým dílem prosakuje veliká bolest a  smutek nad ztrátou přítele. Klasický životopis se stává spíš jakýmsi prostředkem, kanálem, skrz který se chce Rob Wilkins spojit se všemi, kteří Terryho Pratchetta milovali a  obdivovali, aby se společně mohli s  tímto velkým spisovatelem a  věčným snílkem rozloučit. Terry by byl spokojený.

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou, Rob Wilkins, Recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 95 %

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou
Rob Wilkins
416 stran
Argo, 2023

 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Tato drobná knížka se sice tváří poměrně nenápadně, ovšem obsahem je...
Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...