Hogwarts Legacy je splněným snem fanoušků Harryho Pottera

Hogwarts Legacy je velice solidní hrou s krásným a bohatým prostředím a možnostmi, které vám jiná hra obvykle nedá.  

 

Hogwarts Legacy, J.K.Rowling , games, Harry Potter, RPG ,Bradavická škola čar a kouzel magazín, KULT* Brno
Zábava

10. února byla vydána hra Hogwarts Legacy. Když přistála na mém počítači, musím přiznat, že jsem ji pouštěla se smíšenými pocity. Na jednu stranu jsem měla zkušenosti s hraním několika předchozích her, pyšnících se slovy Hogwarts nebo Harry Potter v názvu. Bohužel se zpravidla brzy ukázalo, že jde o bezduché hříčky, jejichž hlavním cílem je vytahat na fanoušcích co nejvíce peněz za mikrotransakce. Na druhou stranu jsem chovala naději, že tohle je něco jiného. Naštěstí se ukázalo, že tahle hra je skutečně povedeným zážitkem ze světa Harryho Pottera. 

Hogwarts Legacy je nádherná akční adventura s RPG prvky, zasazená do otevřeného světa. Ten je založen na knihách J. K. Rowling o Harry Potterovi, ale dějově je hra zasazena asi o 100 let dříve. S výjimkou několika duchů se tak s postavami z knih a filmů nesetkáte. Pro některé fanoušky to může být zklamáním, za mne jde ale o dobré rozhodnutí. Autorům hry umožnilo tvůrčí svobodu, takže hra má vlastní originální příběh a nekopíruje jen události z knih. Zároveň dává tato volba prostor užít si hru i lidem, kteří doteď knihy ani filmy o Harry Potterovi nečetli. Zkrátka si jen chtějí zahrát dobrou akční adventuru s bohatým světem a prostředím vybízejícím k průzkumu. 

Hogwarts Legacy, J.K.Rowling , games, Harry Potter, RPG ,Bradavická škola čar a kouzel, magazín KULT* Brno
Vidíte v dálce místo, které vypadá zajímavě? Hra vám obvykle umožní jej navštívit. Stačí, když k němu objevíte cestu.

Hogwarts Legacy budete hrát za vlastnoručně vytvořenou postavu čaroděje či čarodějky, nastupujícího ke studiu v Bradavické škole čar a kouzel. Netypické je, že vaše postava nastupuje rovnou do 5. ročníku. Není už tedy úplné dítě a přitom se stále musí seznámit s prostředím, učiteli a spolužáky. Postupně se učí také nová kouzla. Ta se musíte pomocí minihry naučit jen na poprvé. Pak už je můžete seslat stiskem jediného tlačítka. V jednu chvíli máte ale aktivní jen 4. Kouzlení funguje intuitivně a souboje jsou v Hogwarts Legacy zpracovány zajímavě. Kouzla lze různě navazovat, souboje jsou svižné a napínavé a můžete při nich využívat prostředí. 

Také čtěte
Tom Felton, Draco Malfoy, Harry Potter, s kouzelnickou hůlkou, recenze, magazín KULT* Brno
Série knih o Harrym Potterovi zanechala hlubokou stopu v celé jedné generaci čtenářů. Univerzum J. K...

Prostředí v Hogwarts Legacy skrývá mnoho pokladů a dalších překvapení a láká k průzkumu. K tomu přímo ve hře slouží i speciální kouzlo Revelio. Jeho sesláním můžete například zjistit, co se nachází za stěnou, u které stojíte. Pak už musíte jen vyřešit, jak se k vytouženému pokladu dostat. Nadšená jsem byla také z možnosti létání, kterou vám většina her nedá. V Hogwarts Legacy může vaše postava létat na koštěti i na magických tvorech a celému prostředí to dodává ještě další vrstvu zajímavosti. 

Hogwarts Legacy, J.K.Rowling , games, Harry Potter, RPG ,Bradavická škola čar a kouzel, magazín KULT* Brno
Nahlédněte do všech koutů, vymeťte všechny rohy a hra vás často odmění objevem truhly s pokladem.

Samozřejmě, že hra je cílena především na fanoušky knih a filmů Harry Potter. Pro ty si připravila plno překrásných zážitků od návštěvy známých míst, po používání známých kouzel. Mnoho postav ve hře má také stejná příjmení, jako postavy v knihách a lze předpokládat, že jde o jejich předky. Zklamáni budou jen fanoušci čarodějnické hry Famfrpál. Ten byl ředitelem školy pro tuto sezónu bohužel zrušen a hráči se tak do týmu své koleje nepřidají.

Jedinou výraznější kritiku můžu mít ohledně technického stavu. Hra vyšla na platformy PS5, Xbox Series X/S a PC. Já jsem hru hrála na PC a přes poměrně silný herní stroj vypadá po grafické stránce dost jako tituly staré přibližně 10 let. Tutéž zkušenost jsem sledovala i u lidí, kteří hráli na PS5. Nepříliš dobrá optimalizace způsobuje propady FPS a přestože je hra naistalovaná na SSD disku, neodpustí si při přechodu mezi lokacemi načítaní. Výjimkou nejsou ani bugy jako blikání a mizení textur. Na nejkurióznější bug své dosavadní herní kariéry jsem narazila hned v počátku hry, kdy se vaše postava naučí kouzlo Lumos, jen aby pak hráč zjistil, že jej přiděleným tlačítkem nelze seslat. Alespoň do doby, než si klávesnici změníte na anglickou. Ale pozor, ne na americkou angličtinu. Na britskou!  

Také čtěte
Hogwarts Legacy, Joanne Rowling, Harry Potter, RPG , magazín KULT* Brno
Když v polovině 90. let seděla spisovatelka a nadšená vypravěčka Joanne Rowling ve vlaku a krátila...

Předpokládám, že tyto technické problémy se podaří vyřešit nejpozději do doby, než hra vyjde i na další platformy. Slíbená je ještě v dubnu na XBox 1 a PS4 a v červenci na Switch. 

Přes tyto neduhy je hra vynikající a vřele doporučuji si ji zahrát. Věřím, že pro fanoušky Harryho Pottera je splněným snem. Pro hráče, kteří fanoušci nejsou, je velice solidní hrou s krásným a bohatým prostředím a možnostmi, které vám jiná hra obvykle nedá.  

Hogwarts Legacy, J. K. Rowling , games, Harry Potter, RPG ,Bradavická škola čar a kouzel, magazín KULT* Brno
Fanoušci knih a filmů o Harry Potterovi zajásají při pohledu na známá místa.

Hodnocení: 85%

Vyšlo: 10. 2. 2023
Platformy: PC, PS5, Xbox Series X/S (v budoucnu má vyjít i na XBox 1, PS4 a na Switch)
Vývojář: Avalanche Software
Žánr: akční adventura, RPG, v otevřeném světě, pro jednoho hráče, fantasy
Herní doba: základní příběh 20-30 hodin
Česká lokalizace: není, nutná znalost angličtiny (pracuje se na neoficiálním fanouškovském překladu)
Cena: 1 440.-Kč (základní edice, Steam)

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...