Magické dospívání Draca Malfoye

Filmový Draco Malfoy, hlavní rival Harryho Pottera, se po letech rozhodl svěřit s těmi nejosobnějšími i nejvtipnějšími vzpomínkami na více než deset let natáčení filmů, jejichž knižní předloha změnila svět 

Tom Felton, Draco Malfoy, Harry Potter, s kouzelnickou hůlkou, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Série knih o Harrym Potterovi zanechala hlubokou stopu v celé jedné generaci čtenářů. Univerzum J. K. Rowling si podmanilo děti i dospělé, kteří se k němu i po letech pořád s radostí vracejí. Ještě větší publicitu pak příběhy získaly, když hrdinové dostali konkrétní tváře na filmovém plátně. Osm filmů vznikalo v průběhu deseti let a téměř pod každý se podepsala jiná režisérská ruka. Ústřední aktéři rostli bok po boku, formovali se nejenom jako herci, ale i jako lidé. Dvacet pět let od vydání první knihy a dvacet jedna let od momentu, co se Harry Potter dostal do kin, vychází autobiografie z pera Toma Feltona, který hrál Draca Malfoye, úhlavního nepřítele Harryho Pottera.

Hodně fanoušků po knize sahá ve snaze vrátit se do magického světa, který tak důvěrně znají. Nutno však říct, že Felton ve své publikaci nabízí o hodně víc než jenom vlastní pohled na natáčení Harryho Pottera.

Kniha popisuje několik různých etap v životě tohoto britského herce. Autor tu až s pozoruhodnou upřímností a skromností popisuje své dětství ve velké rodině, líčí zážitky z puberty, kdy se s vydatnou podporou své matky věnoval hodně koníčkům, mluví o svých hereckých začátcích i o chvíli, kdy ho Chris Columbus vybral do role Draca MalfoyeKniha oplývá neobyčejným kouzlem, které ovšem nijak nesouvisí s magickým světem, ve kterém Tom Felton strávil značnou část svého života. Velmi přitažlivá je samotná osobnost vypravěče. Nevystupuje zde jako nabubřelá hvězda, která si vyslouží své jméno na hollywoodském Chodníku slávy, jeho cílem není ukázat, jak se z neznámého chlapce stal oblíbeným hercem. Přimlouvá se čtenáři velice lidsky a působí spíš jako přítel než jako někdo, kdo se živí rozdáváním autogramů.

Tom Felton, Draco Malfoy, Harry Potter, s kouzelnickou hůlkou, recenze, magazín KULT* Brno

I na samotné natáčení filmů se dívá velmi pragmaticky. Popisuje své začátky na place, zážitky a postupné sbližování s ostatními, kteří se na Harrym Potterovi podíleli. Rozesměje zákulisními fóry, ale podává i důležitou výpověď o postavení dětí ve filmovém průmyslu. Za zásadní považuji zejména jeho krátkou úvahu ohledně Emmy Watson, která hrála Hermionu Granger. Skrze její případ Tom Felton mluví o objektivizaci mladých hereček a tlaku, pod kterým se už v raném věku nacházejí. Velmi zajímavá je pak část, kterou věnuje samotným fanouškům Harryho Pottera. Ukazuje na vliv, který knihy i filmy mají na skutečný svět, a jak dokážou lidé žít a dýchat spolu se svými fiktivními hrdiny.

Také čtěte
Aristokratka pod palbou lásky,Evžen Boček, recenze, magazín KULT* Brno
Uplynulo již deset let od doby, kdy vyšla kniha kastelána Milotic s názvem Poslední aristokratka...

Jak se kniha blíží do finále, je stále jasnější, že Feltonovi nešlo primárně o napsání fanouškovsky vděčného vzpomínaní na natáčení Harryho Pottera. Jeho odkaz je podstatně silnější a v dnešní době i celkem aktuální. V závěru již sledujeme dospělého muže, ve kterém dochází k zásadnímu zlomu. Z literárního hlediska bohužel kniha dost zaostává za zdařilým obsahem. Důvodem je především nekvalitní překlad plný překlepů, špatných, ba až nesmyslných slovních spojení a občasných gramatických chyb. Dílo rovněž trpí tím, čím hodně jiných autobiografií – Tom Felton není spisovatel a text by si žádal pečlivější redaktorské zásahy. Problémem je hlavně velmi časté opakování již zmíněných informací, které zbytečně zpomalují jinak plynulé vyprávění.

Autobiografie Toma Feltona sice těží z úspěchu Harryho Pottera – a proto se i zřejmě dobře prodává – ale dokázala by stejně dobře obstát, i kdyby se s ním nespojovala. S kouzelnickou hůlkou je nesmírně upřímná, vtipná a místy i dojemná kniha popsána očima někoho, kdo neměl tak celkem obyčejné dětství, i když se o to pokoušel. Stejně ji ocení ti, kteří Harryho Pottera znají nazpaměť, ale i takoví, kteří si chtějí prostě jen přečíst zajímavou knihu.

Tom Felton, Draco Malfoy, Harry Potter, s kouzelnickou hůlkou, recenze, magazín KULT* Brno
Zdroj: Profimedia

Hodnocení: 85 %

S kouzelnickou hůlkou 
Tom Felton
NAKLADATEL: PRÁH
2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...