Poslední aristokratka se dočkala posledního dílu

Čtenáři, kterým už aristokratka lezla krkem, jistě přivítají informaci, že "sága" , které se dosud prodalo téměř půl miliónu výtisků, pokračovat nebude. 

Aristokratka pod palbou lásky,Evžen Boček, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Uplynulo již deset let od doby, kdy vyšla kniha kastelána Milotic s názvem Poslední aristokratka. Příběh o svérázné rodině, která žije na zanedbaném hradě Kostka, si okamžitě získal srdce čtenářů a v tomtéž roce si vysloužil Cenu Miloslava Švandrlíka. Letos nadešel čas ságu o poslední aristokratce ukončit. Šestý díl nese název Aristokratka pod palbou lásky a vypráví, co se událo, když se Marie, její matka a paní Tichá vrátily z Nizozemí.

Svého času Evžen Boček s první Aristokratkou přitáhl pozornost pozoruhodnou směsí černého humoru, sarkasmu a téměř až fraškovitých postav, ze kterých sice žádná není příliš realistická, ale jejich stylizovanost je natolik zábavná, že jim to dokážete odpustit. Pro čtenáře je jistě příjemné vrátit se do světa, který autor s takovou láskou vystavěl. K alkoholické paní Tiché, hypochondrickému zahradníkovi, nevrlému kastelánovi nebo excentrické Denisce. Vše samozřejmě sarkasticky komentuje již téměř dvacetiletá Marie, která se marně snaží vybrat si mezi dvěma nápadníky. Právě milostný trojúhelník kolem hlavní hrdinky se táhne celým románem a dává mu nějaký ucelený kontext. Opět nás čeká několik absurdních, zato komických situací, výborných slovních přestřelek a nových odhalení. Evžen Boček chrlí nápady, které často překračují hranu toho, co je ve skutečném životě možné, ale přesto baví. Velký klad románu je však zároveň i jeho slabou stránkou. Říká se, že opakovaný vtip už není vtipem a Evžen Boček svůj vtip vlastně opakuje pošesté. Postavy se chovají přesně tak, jak očekáváme, používají stejné praktiky a slovník – nejvíc je to vidět asi na paní Tiché, jejíž zpočátku zábavné léčení ořechovkou postupně ztrácí svůj půvab.

Aristokratka pod palbou lásky,Evžen Boček, recenze, magazín KULT* Brno

I když je patrná snaha dodat charakterům nový rozměr a odhalit něco málo z jejich minulosti, pořád jsou to jen krátké anekdoty, které na děj nemají žádný zásadní vliv a nikam ho neposouvají. Slouží pouze jako motor, který nutí postavy, aby vůbec něco dělaly. Mariino dilema, kterého ze dvou mužů si vybrat, sice dodává knize alespoň nějaký nový prvek a drží příběh pohromadě, není však natolik nosné a po pár stránkách repetitivní pasáže začnou nudit. Pro porovnání si můžeme vzít čtvrtý díl, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, který použil o hodně zajímavější základní motiv a dokázal ho lépe vytěžit. Poslední díl o poslední aristokratce nabízí přesně to, co čtenáři od této série čekají. Otázkou je, jestli to bude stačit. S první knihou přišel Evžen Boček s něčím novým a v českých vodách relativně neotřelým. Již pošesté se ale plahočí ve stejném rybníku, což může být pro některé čtenáře lehce otravné. Jako oddechové podzimní nebo vánoční čtení však bude román zajisté příjemným společníkem.

Také čtěte
Kateřina Tučková, recenze Bílá voda, magazín Kult* Brno
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.

Hodnocení: 65%

Aristokratka pod palbou lásky
Evžen Boček
Druhé město, 2022

Aristokratka pod palbou lásky,Evžen Boček, recenze, magazín KULT* Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...