Hra všech her podruhé

Nová fantastická honba za pokladem. V sázce jsou tentokrát dva světy. Jste připraveni? 

Ready Player Two, Ernest Cline,Steven Spielberg, recenze, scifi, kniha, magazín KULT* Brno
Knihy

Ernestu Clineovi se před dvanácti lety podařil kousek, o němž sní všichni aspirující spisovatelé. Jeho prvotina Ready Player One se stala bestsellerem a ještě ji zfilmoval možná nejslavnější režisér všech dob – Steven Spielberg. Cline si tak hned prvním dílem nastavil laťku do neskutečné výše. Nyní se ji pokouší přeskočit s pokračováním svého akčního sci-fi – Ready Player Two.

Pokud jste první díl nečetli, váš požitek z Ready Player Two (RP2) to zásadně neochudí. Svět nedaleké budoucnosti, v němž lidé živoří na ekologicky poničené planetě a prchají raději do neskutečně bohaté virtuální reality OASIS, je srozumitelný a rychle se do něj ponoříte. Ernest Cline je vynikající vypravěč a podhoubí z minulé knihy jednoduše načerpáte v prvních kapitolách.

Hrdina příběhu Wade Watts dokázal vyhrát takřka nemožný quest zesnulého geniálního tvůrce OASIS a získal pohádkové bohatství i moc nad touto utopickou virtuální realitou, do níž v dystopickém světě unikají chudí i bohatí. Jenže Wade podobně jako třeba Peter Parker zjišťuje, že s velkou mocí přichází velká odpovědnost, kterou by neměl nést nikdo čerstvě dospělý. Navíc zdědil přístup k tajnému vynálezu, jenž může navždy změnit lidstvo.

Ready Player Two, Ernest Cline,Steven Spielberg, recenze, scifi, kniha, magazín KULT* Brno

Základní premisa románu, jenž je bohatší a propracovanější než takto načrtnutá linka, dokázala ještě umocnit astronomicky vysoké sázky z minulého dílu, aniž by působila šroubovaně či nepřesvědčivě. Nové dobrodružství je snad ještě více dechberoucí než to původní a hlavní antagonista RP2 hravě strčí do kapsy i většinu zloduchů z bondovek.

Cline vytvořil svět, který si přímo říká o neustálé popkulturní odkazy. Nezáleží na tom, zda zbožňujete literaturu, kinematografii, videohry, stolní hry, komiksy, hudbu či módu, v RP2 určitě narazíte na desítky povědomých fenoménů. Zároveň si nedovedu představit čtenáře, který by znal vše, co kniha zmiňuje. Když však sehraje stěžejní roli – nebo je alespoň zmíněna – vaše oblíbená skladba, hra či filmová postava, zahřeje to u srdce. Například písně podkreslují dění tak často, že je nějaký fanda seřadil do playlistu na YouTube, takže si je můžete poslechnout jako knižní soundtrack. Dozvíte se též, jak osudovou chybou může být nedočíst Silmarillion.

Ready Player Two, Ernest Cline,Steven Spielberg, recenze, scifi, kniha, magazín KULT* Brno

RP2 navazuje na svého předchůdce v tom nejlepším duchu. Stále je to čtivá dravá sci-fi s megatunou odkazů na kulturu 20. a 21. století, ale podařilo se jí najít vlastní směr nevykrádající originál, takže se v žádném případě nejedná o komerčně nastavovanou kaši. A pokud by se Steven Spielberg rozhodl i toto dílo uvést na filmovém plátně, nezlobil bych se ani já, ani desítky milionů dalších fandů.

Hodnocení: 91%

Ready Player Two: Nová hra začíná
Ernest Cline
Laser, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...