Jak se má Matthew Perry?

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném odhalujícím životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu

Matthew Perry, Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, magazín KULT* Brno
Knihy

Americký seriál Přátelé zaznamenal v čase svého vzniku nebývalý úspěch. I téměř devatenáct let po tom, co byla odvysílána poslední epizoda, se k seriálu pravidelně vracejí miliony lidí po celém světě a zdá se, že jeho popularita jen tak nepohasne. Jednou z nejoblíbenějších postav byl nepochybně Chandler Bing, zoufalý, často láskou zklamaný muž, který měl vždy v záloze nějaký sarkastický vtip. O závislostech jeho představitele, Matthewa Perryho, se obecně vždycky vědělo. Ale až teď se herec rozhodl sepsat všechny své nelehké zkušenosti do knihy. Takže, slovy Lisy Kudrow alias Pheobe Buffay, jak se má Matthew Perry?

Název autobiografie, Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, vcelku jasně naznačuje, čemu se autor bude v drtivé většině věnovat. I když Přátelé byly významnou součástí hercova života a seriál z něho prakticky udělal velkoformátovou hvězdu, samotným natáčením se zabývá jen na omezené ploše. Popisuje, jak se vlastně do seriálu dostal i jak o roli téměř přišel. V krátkosti líčí své vztahy s ostatními představiteli Přátel, netají se svou láskou k celému projektu i ke svým hereckým kolegům. V těchto částech je však pořád přítomný jakýsi odstup, Perry píše o seriálu vcelku povrchně, nenechá čtenáře-fanouška proniknout hlouběji do toho, co by ho snad mohlo zajímat.

Matthew Perry, Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, magazín KULT* Brno

O hodně zapáleněji se pak vnořuje do problematiky, která mu život ztěžuje vlastně už od dětství. Občas až s překvapivou upřímností nechává čtenáře nahlédnout do svého nelehkého soukromí, svěřuje se mu se svými strachy, trapnými okamžiky a stránku za stránkou obnažuje osobnost Matthewa Perryho i Chandlera Binga až na kost.

Pro diváky, kteří Přátelé dostatečně dobře znají, pak může být zajímavé sledovat, jak se životní osudy Chandlera a Matthewa v mnohem podobají a vzájemně prolínají. Ať už jde o jeho neschopnost najít pravou lásku, problém s kouřením (který Matthewa ovlivnil o hodně víc než Chandlera) nebo smysl pro svérázný humor.

Matthew Perry, Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, magazín KULT* Brno

Právě humor, dávkovaný jemně a nenásilně, pomáhá odlehčit i náročná témata v knize. Matthew Perry trousí sarkastické i černohumorné poznámky na adresu své vlastní situace i vůči dalším hercům, se kterými se v životě potkal. Tragikomickou složkou jsou pak místy téměř absurdní příhody, které mají na svědomí především haldy léků nebo litry alkoholu. Perry například uvádí, jak v silném drogovém opojení požádal o ruku svou krátkodobou přítelkyni, a když vystřízlivěl, zjistil, že žije v domě se ženou, kterou nechce, a s jejími dvěma psy. To, co je největším tahákem celé knihy, je ale ve skutečnosti i její největší nevýhodou. Autor na více než třech stech stranách píše v podstatě dokola o tom samém. Své příhody se ženami prokládá vzpomínkami na pobyty v léčebnách, na svou snahu bojovat se svými démony, které ho nakonec vždycky zase porazí. Vše je navíc psáno velice podobnými slovy, což způsobuje, že od poloviny začíná být vyprávění lehce monotónní. 

Je pak ale otázkou, jestli se v případě autobiografie skutečně jedná o chybu a jestli se vůbec Perryho příběh dal uchopit jinak. Pokud je kniha líčením životního příběhu, který je prakticky celý o tom, jak se hlavní hrdina potýká s alkoholem a drogami, je celkem pochopitelné, že tu takových historek bude hodně. Na druhou stranu, literární stránka textu nepůsobí zrovna nejlépe, čemu nepomáhá ani nevydařený český překlad plný gramatických chyb a překlepů.

Matthew Perry, Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, magazín KULT* Brno

Životopis Matthewa Perryho alias Chandlera Binga je kniha, jejíž hodnocení se bude odvíjet od toho, jak k ní bude čtenář přistupovat. Pokud někdo očekává, že se dozví víc o svém oblíbeném seriálu, bude zákonitě zklamaný.

Přátelé tady slouží jen jako kostra, na kterou autor nabaluje neveselý příběh svého života. Místy se spíš zdá, že Perry napsal knihu pro sebe v rámci terapie, než že chce veřejnosti odevzdat nějakou zprávu. Navíc tím, že své kolegy ze seriálu zmiňuje jen velmi stručně a ve svých interakcích s nimi klouže po povrchu, může působit jako vcelku sebestředný a sebelítostivý člověk. Na druhou stranu je potřeba určitě ocenit odvahu a upřímnost, s jakou překládá svůj osobní příběh světu.

Hodnocení: 70 %

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih 
Matthew Perry
Nakladatel: Bourdon
Jazyk: čeština
Počet stran: 352

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...