Na minutku

Magický příběh o přátelství Osm hor vstupuje do kin

Osm hor, film, Paolo Cognetti, Felix van Groeningen, magazín KULT* Brno
Film

Když vydal v roce 2016 italský spisovatel Paolo Cognetti svůj debutový román Osm hor, ihned došlo k zakoupení filmových práv a kniha se stala světovým bestsellerem. O šest let později stejnojmenný film premiéroval za bouřlivého potlesku v Hlavní soutěži na Filmovém festivalu v Cannes a teď jej 5. ledna uvádí do českých kin distribuční společnost Aerofilms. 

Renomovaný belgický režisér Felix van Groeningen spolu se svou životní družkou a zde debutující režisérkou Charlotte Vandermeersch natočil intimní příběh o hodnotě přátelství a hledání smyslu života na pozadí majestátních hor. Pulzující portrét dospívání a přerodu chlapců v muže, který se odehrává napříč kontinenty i desetiletími, je milostným dopisem přírodě, jež nás nepřestává neustále ohromovat.

Film od své světové premiéry na filmovém festivalu v Cannes provázejí nadšené kritiky v zahraničním tisku. Magazín Variety o něm hovoří jako o „velkolepém filmovém výhledu přes hřebeny a údolí určující přátelství“, prestižní britský deník The Guardian jej zas označuje na „neskutečně dojemnou úvahu o naší snaze milovat“. Mimo nadšených recenzí ohlasů si z festivalu odvezl snímek i prestižní Cenu poroty. Snímek se s velmi pozitivním přijetím představil v předpremiéře divákům na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.