Článek

Marie Terezie, jedna z nejmocnějších žen celé Evropy

Marie Terezie, Habsburkové, Habsburkové – domovem i v Českých zemích, magazín KULT*ino Brno
Historie
Habsburkové – domovem i v Českých zemích

Marie Terezie byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou, a především jedinou vládnoucí ženou na českém trůně. Je považována za jednu z nejvlivnějších panovnic historie, která toho svým zemím hodně obětovala, a my jí dodnes za mnohé vděčíme. 

Od mala byla velmi nadaná, věnovala se studiu cizích jazyků, náboženství, dějin i umění.  Tančila a vystupovala v divadelních představeních. V tomto útlém věku byla její největší oporou a současně i nejbližším člověkem její opatrovatelka, říšská hraběnka, Charlotte. Její učení mělo na Marii Terezii velký vliv a svou vychovatelku si velmi oblíbila. Když bylo budoucí panovnici  pouhých šest let, setkala se Františkem I. Štěpánem Lotrinským, který se později, v roce 1736, stal jejím manželem. Samozřejmě nešlo o žádné spontánní seznámí, pro Marii Terezii, jakožto nástupnici habsburské monarchie, byl výběr manžela jedním se stěžejních prvků, který rozhodne o budoucnosti, síle a blahobytu celého rodu. Jednalo se tudíž o promyšlenou strategii,  za níž stál její otec Karel VI. 

Také čtěte
Zámek Kunín, kastelán Jaroslav Zezulčík, magazín Kult* Brno
Když jako dítě sníte o studiu historie a bydlení na nějakém zámku, jedná se o nádhernou ideu. Když...

V roce 1740 otec Marie Terezie zemřel a ona sama se stala velice význačnou vládkyní. Mezi  její tituly patřila rakouská arcivévodkyně, vévodkyně lotrinská a toskánská, markraběnka  moravská a královna česká. Od tohoto okamžiku započala éra vlády jedné z nejmocnějších  a nejsilnějších žen všech dob. 

Marie Terezie, Habsburkové, Habsburkové – domovem i v Českých zemích, magazín KULT*ino Brno
Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století

Od počátku jejího nástupu na trůn jí některé země odpíraly výsostné postavení získané pragmatickou sankcí a objevovaly se i snahy někdejších vládců připravit ji o celé habsburské dědictví. Jejím největším nepřítelem bylo v té době Prusko, s nímž vedla několik sporů a válek.  V roce 1741 byla korunována také uherskou královnou, čímž si zajistila podporu ze strany Uher. K jejím nepřátelům se později přidala také sasko-bavorská koalice, která zaútočila na Prahu, a Marii Terezii se od nikoho nedostávalo pomoci. Nakonec za pomoci Uher přeci jen zvítězila a Prahu uhájila. Na základě toho byla poté v roce 1743 korunována královnou českou, jedinou  vládnoucí ženou na českém trůně a současně také první ženou, jež na své hlavě pocítila váhu svatováclavské koruny.  

Také čtěte
Šárka Tóthová, Šáruš History Fashion, fotografka a návrhářka historických oděvů. Rokoko, období Marie Antoinetty. Magazín KULT* Brno
Povídání s fotografkou, návrhářkou a tvůrkyně značky Šáruš History Fashion

V průběhu let se postavení Marie Terezie stávalo čím dál tím silnějším, začala být uznávána ostatními vladaři, až nakonec přeci jen skončila válka o rakouské dědictví příměřím.  Pragmatická sankce byla uznána a rakouská arcivévodkyně zaujala své právoplatné postavení mezi prominentními panovníky celé Evropy. 

Marie Terezie, Habsburkové, Habsburkové – domovem i v Českých zemích, magazín KULT*ino Brno

Jedním z nejvýznačnějších počinů této královny jsou reformy, o které se v době své vlády zasadila. Dodnes nejznámější tereziánskou reformou bylo zavedení povinné školní docházky, která umožňovala každému člověku přístup ke vzdělávání, čímž zvýšila gramotnost celého obyvatelstva. Vedle tohoto se také aktivně věnovala tvorbě tereziánských katastrů, nově definovala vztah mezi dominikálem a rustikálem ve vlastnictví půdy a zajistila mezi nimi rovné zacházení, robotním patentem ulevila od povinnosti poddaných pracovat na půdě šlechty, zavedla číslování domů a mnoho dalšího. Na tyto inovativní a osvícenské reformy následně  navázal také její syn Josef II. Vedle toho se zabývala také oblastmi hospodářství a kultury a usilovala o prosperitu svých zemí a kvalitní život tamních obyvatel. 

Také čtěte
Rozhovor, kastelánka zámek Lysice, barokní stavba, která stojí na místě původní vodní tvrze ze 14. století, magazín KULT* Brno
Zámek Lysice je jedním z barokních skvostů jižní Moravy a pyšní se obzvláště zajímavou zahradou s...

Marie Terezie se za svého života zasloužila o mnoho úspěchů a reforem, které pozitivně ovlivnily vývoj českých zemí a nejen jich, a vydobyla ženám hned několik významných prvenství. Ačkoli byla dlouhá léta ostatními panovníky značně přehlížena a nedostávalo se jí uznání, díky svému odhodlání, statečnosti a strategickému uvažování dokázala obhájit právoplatnost svého místa mezi předními evropskými panovníky a dodnes je považována za jednu z nejmocnějších vládkyní všech dob. 

Zdroje: 

https://www.narodnipokladnice.cz/numismaticke-novinky/506-podcenovana-marie-terezie-ze ktere-se-stala-nejmocnejsi-panovnice-evropy 
https://www.ceskedukaty.cz/novinky/marie-terezie-panovnice-za-jejiz-reformy-dekujeme dodnes/ 
https://archiv.radio.cz/cz/static/marie-terezie

 

Marie Terezie, Habsburkové, Habsburkové – domovem i v Českých zemích, magazín KULT*ino Brno

Habsburkové – domovem i v Českých zemích

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Z historického hlediska se projekt zaměří na členy rodu, kteří v Čechách a na Moravě pobývali dlouhodobě a měli tady své zázemí a domov. 

Hlavními objekty letošního ročníku jsou státní zámky Konopiště, Ploskovice a Zákupy. 

Více na stránkách Národního památkového ústavu.

Mohlo by vás zajímat

Top
Článek
Sport
Bikepacking, nový trend v cyklistické turistice, nabízí unikátní...
Článek
Ostatní
Ať už neodoláte lákavě barevným sladkým koktejlům, elegantnímu vínu...
Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Článek
Historie
Zámek v Kuníně si v letošním roce připomene 20 let od svého...