Mrzout Otto se otevírá světu

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andersona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky ztratí smysl života.

Muž jménem Otto, Tom Hanks, Muž jménem Ove, Fredrik Backman, magazín KULT* Brno
Film
Film vychází z knižní předlohy, švédského knižní bestselleru „Muž jménem Ove“ („En man som heter Ove“), kterou v roce 2012 jako svou prvotinu napsal spisovatel Fredrik Backman.

Podle známého knižního bestselleru Muž jménem Ove vznikl již v roce 2015 stejnojmenný švédský snímek. Nyní do našich kin vstupuje americký remake Muž jménem Otto s Tomem Hanksem v hlavní roli.  Režie se pak ujal zkušený a všestranný Marc Forster, který má na svém kontě rodinné i akční filmy. Jak se mu tedy podařilo popasovat s příběhem o proměně jednoho starého protivy?

Otto Anderson je 63letý vdovec, který žije na předměstí Pittsburghu v Pensylvánii. Pod slupkou protivného mrzouta se skrývá zraněný stárnoucí muž.  Jen těžko se vyrovnává se smrtí své ženy a zcela ztratil smysl života.  Uzavírá se před světem a jeho okolí ho zná především jako nevrlého pedanta.  Poté, co odejde ze své práce v továrně, se rozhodne spáchat sebevraždu. Právě ve chvíli kdy se chystá oběsit, ho však vyruší jeho noví sousedé – mladí přistěhovalci z Mexika. 

Muž jménem Otto, Tom Hanks, Muž jménem Ove, Fredrik Backman, magazín KULT* Brno
Mladý Otto je ztvárněn hercem Trumanem Hanksem, což je skutečný syn herce Toma Hankse

Celým filmem se prolínají Ottovy vzpomínky na jeho manželku Sonyu.  Znovu se v myšlenkách vrací do šťastných chvil, kdy se seznámili a kdy ji požádal o ruku. Z hořkých vzpomínek ho však neustále vytrhávají jeho sousedé, kterým Otto z počátku nepříliš ochotně pomáhá řešit jejich vlastní problémy. Půjčuje žebřík, spravuje topení a myčku, hlídá děti a postupně se učí žít znovu v přítomnosti.  Ještě několikrát se neúspěšně pokusí o sebevraždu, ale nakonec díky živelné sousedce Marisol pochopí, že má stále smysl žít. 

V hlavních linkách se film drží původního švédského snímku a liší se především v detailech. Z přistěhovalců z Íránu se zde stávají přistěhovalci z Mexika, z auta značky Saab je Ford a z mladého gaye je pak transgender mladík. Stárnoucí Švéd Ove v originále rekapituluje celý svůj život, Američan Otto pak vzpomíná především na svou ženu.

Muž jménem Otto, Tom Hanks, Muž jménem Ove, Fredrik Backman, magazín KULT* Brno
Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech

Po řemeslné stránce je Muž jménem Otto zdařilým snímkem. Svou atmosférou a vyzněním se podobá některým snímkům Jana Svěráka, především pak filmu Kolja. Někomu můžou tyto „hřejivé lidské příběhy“ připadat až příliš sentimentální, ale na konci filmu bude nakonec dojatý i nejeden kritický cynik. Je také třeba dodat, že podobně jako u Svěráků, se zde netlačí tolik na pilu a celý film je vyváženým mixem emocí a humoru. Snad jedinou výtkou může být, že se Marc Forster nesnaží přinést něco nového a svou formou i obsahem se jedná o tradiční film, který potěší i konzervativnější diváky.

Hodnocení: 77 %

Muž jménem Otto
Režie: Marc Forster
Předloha: Fredrik Backman
Hrají: Tom Hanks, Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo
Premiéra: 02. 02. 2023

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Zábava
The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel...