Nebojím se tomu říkat „láska“

Minirozhovor s novým rektorem JAMU v Brně Petrem Michálkem.
Petr Michálek, rektor JAMU. Magazín KULT* Brno
Divadlo
Petr Michálek, nový rektor JAMU

Láska k divadlu už od školních let, velké plány pro JAMU nebo představa aktivně naplněného času. To vše optikou ředitele Městského divadla Zlín Petra Michálka, kterého můžete potkat v nové životní roli – rektora JAMU v Brně.

Kdy a proč jste si zamiloval divadlo?

Přestože rodilý Hradečák, kupodivu to nebylo v Divadle Drak, ale až později, na gymnáziu Schola ludus, kde jsme založili amatérský soubor Hlína. Každý rok jsme nazkoušeli autorskou inscenaci. To pro mě bylo podstatné – divadlo jako možnost autorského vyjádření. Tam někde to začalo. Ano, nebojím se tomu říkat „láska“.

S jakými vizemi přicházíte na pozici nového rektora JAMU?

Ve zveřejněné koncepci mám tři hlavní pilíře. Zlepšit komunikaci (v první fázi především uvnitř školy), otevřít se prorůstání do města, do společnosti (uzavřenost do sebe sama je pro budoucnost veřejných institucí zásadní riziko) a finance. To je pro rektora samozřejmě klíčový úkol. Jestli je těžištěm všeho kvalitní student, musím mít kvalitního pedagoga, což je mimo jiné zaplacený pedagog.

Co chcete vracet škole, jejíž divadelní fakultu jste absolvoval?

Čas a energii. Znalosti, ale především dovednosti. Prostor a impuls k sebevyjádření. Absolvoval jsem před dvaadvaceti lety. Leccos jsem se i přiučil přímo v praxi. Jsem přesvědčen, že školství je pro naši budoucnost zcela zásadní téma. A nechci o tom jen mluvit. Chci k tomu i přispět. Myslím, že právě teď mám nejvíc sil to mé alma mater smysluplně vrátit.

Co nejraději děláte ve svém volném čase?

Snažím se svůj čas především nerozdělovat na volný a „nevolný“. Ale obecně platí, že rád čtu, běhám, vařím, píšu, hledím do ohně, povídám si s přáteli, směju se, ale ze všeho nejraději vyrážím s celou rodinou na čundr. Ideálně pod širák.

(Foto: Archív Petr Michálek)

Janáčkova akademie múzických umění

Beethovenova 2, 662 15 Brno
tel.: 542 591 101
www.jamu.cz

Petr Michálek, rektor JAMU. Magazín KULT* Brno
Petr Michálek

Český dramaturg, herec a překladatel, od července 2010 ředitel Městského divadla Zlín a od února 2022 rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Od ledna 2020 je také členem garanční rady Národního divadla. Žije ve Zlíně a je otcem čtyř dětí.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Ostatní

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Top
Rozhovor
Hudba
Housle nebo kytara a písně, které posluchače upoutají nejen melodiemi...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...