Nechť vás provází karty

Recenze karetní hry Star Wars: The Deckbuilding Game

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno
Zábava

Deckbuilding je herní systém založený na získávání karet do původně chudého balíčku, jež do konce hraní posilujete a dokola používáte. U nás je známý díky oblíbenému Dominionu a nyní mají v tomto typu her zástupce i Hvězdné války. Vývojář Caleb Grace ve spolupráci se spoustou šikovných lidí vytvořil Star Wars: The Deckbuilding Game (SW:DBG), kterou v našich končinách vydal Blackfire.

SW:DBG je hrou pro dva, přičemž první zastupuje obávané Impérium a druhý svobodomyslné Rebely. Cílem je zničit soupeři určitý počet planetárních základen, k čemuž zdaleka nestačí počáteční slaboučké karty. Hráči sedí naproti sobě a mezi sebou mají galaktickou nabídku šesti karet (s jednou univerzální navíc), z níž získávají vesmírné lodě, bojové stroje, vojáky, důstojníky a hrdiny. Jakmile si něco koupí, řada je okamžitě doplněna.

Také čtěte
Star Wars: Klonové války, Blackfire CZ, recenze, magazínn KULT* Brno
Star Wars: Klonové války je nejen animovaný seriál, ale i desková hra založená na systému proslulého...

Karty při zahrání poskytují útok, zdroje a Sílu (ano – The Force). Pomocí útoku ničíte soupeřovy základny, vesmírná plavidla i karty v nabídce. Za zdroje karty kupujete. O Sílu se v průběhu hry přetahujete a kdo ji má na své straně, může získat nemalou výhodu.

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno

Imperiálové i Rebelové mají vlastní karty, jež druhá strana nesmí koupit či zahrát. Většinu ze soupeřových karet však mohou ještě před nákupem zničit a získat za to odměnu. Velké množství karet patří do neutrálního balíčku přístupného oběma, přičemž i v něm se najde mnoho šikovných kousků.

Na první pohled se zdá, že jsou mnohé imperiální a rebelské karty navzdory názvům a ilustracím totožné. Odlišují se však schopnostmi i možností kombinovat je s jinými, takže hraní za každou stranu vyžaduje odlišný přístup, jež musíte korigovat dle toho, co máte k dispozici.

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno

Základní mechanismy SW:DBG jsou svižné a, což se při čtení knihy pravidel nezdá, snadno si je osvojí i děti mladšího školního věku. Náročnější je až efektivní kombinování účinků karet, přičemž zásadní roli hraje i výběr dobývaných základen. Karty jsou velmi pěkné a dobře dílensky zpracované jsou i kostičky pomáhající hráčům orientovat se v množství zdrojů a útoků, jež mají k dispozici.

Také čtěte
Marvel United: X-men, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s nepřáteli, taktické vykládání...

Herní partie jsou rychlé, proměnlivé a zábavné. Jediným výrazným nedostatkem je skutečnost, že velice záleží na zamíchání balíčku, z nějž dáváte karty do galaktické nabídky. Není ojedinělé, když si jeden z hráčů vybírá z mnoha silných kusů, zatímco druhý paběrkuje a doufá, že se štěstěna (či Síla) obrátí na jeho stranu. Je-li tomu tak, stává se jindy příjemná hra poměrně frustrující.

Přestože je SW:DBG i v základní podobě výbornou kompaktní hrou, má spoustu místa pro případná rozšíření. Kromě motivů z původní trilogie a filmu Rogue One se snad časem dočkáme i karet jako Ahsoka Tano, Grogu, či Velkoadmirál Thrawn. Ne že by je však SW:DBG ve své současné podobě potřebovala.

 

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80 %

Star Wars: The Deckbuilding Game
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2
Věk: 12+ (uvedeno na krabici, ve skutečnosti spíše 8+)
Herní doba: cca. 30 minut
BlackfireCZ

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...