Nechť vás provází karty

Recenze karetní hry Star Wars: The Deckbuilding Game

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno
Zábava

Deckbuilding je herní systém založený na získávání karet do původně chudého balíčku, jež do konce hraní posilujete a dokola používáte. U nás je známý díky oblíbenému Dominionu a nyní mají v tomto typu her zástupce i Hvězdné války. Vývojář Caleb Grace ve spolupráci se spoustou šikovných lidí vytvořil Star Wars: The Deckbuilding Game (SW:DBG), kterou v našich končinách vydal Blackfire.

SW:DBG je hrou pro dva, přičemž první zastupuje obávané Impérium a druhý svobodomyslné Rebely. Cílem je zničit soupeři určitý počet planetárních základen, k čemuž zdaleka nestačí počáteční slaboučké karty. Hráči sedí naproti sobě a mezi sebou mají galaktickou nabídku šesti karet (s jednou univerzální navíc), z níž získávají vesmírné lodě, bojové stroje, vojáky, důstojníky a hrdiny. Jakmile si něco koupí, řada je okamžitě doplněna.

Také čtěte
Star Wars: Klonové války, Blackfire CZ, recenze, magazínn KULT* Brno
Star Wars: Klonové války je nejen animovaný seriál, ale i desková hra založená na systému proslulého...

Karty při zahrání poskytují útok, zdroje a Sílu (ano – The Force). Pomocí útoku ničíte soupeřovy základny, vesmírná plavidla i karty v nabídce. Za zdroje karty kupujete. O Sílu se v průběhu hry přetahujete a kdo ji má na své straně, může získat nemalou výhodu.

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno

Imperiálové i Rebelové mají vlastní karty, jež druhá strana nesmí koupit či zahrát. Většinu ze soupeřových karet však mohou ještě před nákupem zničit a získat za to odměnu. Velké množství karet patří do neutrálního balíčku přístupného oběma, přičemž i v něm se najde mnoho šikovných kousků.

Na první pohled se zdá, že jsou mnohé imperiální a rebelské karty navzdory názvům a ilustracím totožné. Odlišují se však schopnostmi i možností kombinovat je s jinými, takže hraní za každou stranu vyžaduje odlišný přístup, jež musíte korigovat dle toho, co máte k dispozici.

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno

Základní mechanismy SW:DBG jsou svižné a, což se při čtení knihy pravidel nezdá, snadno si je osvojí i děti mladšího školního věku. Náročnější je až efektivní kombinování účinků karet, přičemž zásadní roli hraje i výběr dobývaných základen. Karty jsou velmi pěkné a dobře dílensky zpracované jsou i kostičky pomáhající hráčům orientovat se v množství zdrojů a útoků, jež mají k dispozici.

Také čtěte
Marvel United: X-men, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s nepřáteli, taktické vykládání...

Herní partie jsou rychlé, proměnlivé a zábavné. Jediným výrazným nedostatkem je skutečnost, že velice záleží na zamíchání balíčku, z nějž dáváte karty do galaktické nabídky. Není ojedinělé, když si jeden z hráčů vybírá z mnoha silných kusů, zatímco druhý paběrkuje a doufá, že se štěstěna (či Síla) obrátí na jeho stranu. Je-li tomu tak, stává se jindy příjemná hra poměrně frustrující.

Přestože je SW:DBG i v základní podobě výbornou kompaktní hrou, má spoustu místa pro případná rozšíření. Kromě motivů z původní trilogie a filmu Rogue One se snad časem dočkáme i karet jako Ahsoka Tano, Grogu, či Velkoadmirál Thrawn. Ne že by je však SW:DBG ve své současné podobě potřebovala.

 

Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80 %

Star Wars: The Deckbuilding Game
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2
Věk: 12+ (uvedeno na krabici, ve skutečnosti spíše 8+)
Herní doba: cca. 30 minut
BlackfireCZ

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
D ětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové o děvčátku z hor...
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...