Není-li to opicí, zasahují medici

Recenze muzikálu podle bestselleru RANHOJIČ Noaha Gordona

muzikál podle bestselleru RANHOJIČ Noaha Gordona, česká premiéra, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno
Divadlo
Richard Pekárek, Aleš Slanina, Jiří Horký

Na zánět slepého střeva nebo na špatně přetočené dítě při porodu se v 21. století již skoro neumírá. Za to v 11. století uprostřed středověké Anglie, kdy si na léčení hráli pochybní bradýři, byla smrt děsivě všudypřítomná i při banálních nemocích. O takové době vypráví muzikál Medicus v Městském divadle Brno, kde se představil v říjnové české premiéře 2022.

Román Ranhojič amerického spisovatele Noaha Gordona z roku 1987 na muzikálová prkna přinesla horká španělská krev v Madridu před pěti lety pod názvem El Médico. Režisér Stanislav Moša sahá po úpravě Španělů Félixe Amadora a Ivána Macíase, přestože měl Der Medicus Das Musical Dennise Martina světovou premiéru v 2016 v německé Fuldě.  

Děj brněnského muzikálového Medicuse se v základu shoduje s filmovou adaptací z roku 2013. Anglickému chlapci Robu Coleovi zemře matka. On se tak ocitá v učení u bradýře. Léčení lidí ho nadchne natolik, že vyrůstá v mladého muže, který podnikne dalekou cestu přes celou Evropu až na Dálný východ do města Isfahán. Tam se učí od jednoho z nejlepších učitelů Avicenny. Rob si tam najde lásku a bojuje proti předsudkům a mýtům. Odlišností od filmu nacházíme hned několik. Na začátku není jasné, zda Robova matka umírá při těžkém porodu, na postranní nemoc či na kombinaci obojího. Nebo že mor na divadelních prknech neřádí přímo v Isfahánu, nýbrž v sousedním městě.

muzikál podle bestselleru RANHOJIČ Noaha Gordona, česká premiéra, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno

Extra pompézní Weyersova scéna mě po mnoha minimalistických produkcích MdB v posledních letech konečně plně uspokojuje. Kostýmy Andrey Kučerové ostře kontrastují mezi chudobou středověké Anglie v porovnání s bohatým orientem. V šáhově paláci jsou oděvy laděné do červených tónů, přičemž je scéna rovněž nasvícena do červena, což občas znesnadňuje viditelnost. Tanečních čísel je méně a Medicuse to činí statičtějším, zato orchestr šlape na plyn více než závodník formule jedna.  

Co neunikne náročnému diváckému oku, jsou dětské herecké výkony. Gabriela Čtveráčková coby malý Rob Cole a Ondřej Toth jako Dawwid jsou excelentně pěvecky i herecky připravení, že často zastiňují dospěláky. Liboru Matoušovi role staršího Roba Colea sedne přirozeněji než Luka v Devíti křížích. Esther Mertová jako Mary Cullenová je neokoukané osvěžení. Jsem ráda, že se nebojácně umí chopit velké příležitosti.

Také čtěte
Radúz a Mahulena, studio Marta, recenze, magazín KULT* Brno
Často zaměňujeme zamilovanost s láskou. Láska tkví v komplexnosti, uvědomění a bezpodmínečnosti. Je...

Muzikál Medicus není jen slepá oslava zdravotnictví – náročného oboru pro vyvolené. Připomíná, že osud máte ve svých rukou, i když vám zrovna společnost tvrdí pravý opak. Lékařská věda se sice od středověku mílovými kroky posunula, ale kam? Bez ohledu na století dodnes v lidech zůstává strach z autorit. Rob Cole v Medicusovi ukazuje esenciální potřebu neustálého učení se. A nebát se být zodpovědný sám za sebe. V nouzi si však nechat pomoci, protože komu medik pomůže, tam leckdy smrt nemůže.

Hodnocení: 80 %

Název: Medicus
Kde: Městské divadlo Brno
Psáno z představení 30. 10. 2022
Web: https://www.mdb.cz/inscenace/579-medicus

muzikál podle bestselleru RANHOJIČ Noaha Gordona, česká premiéra, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno
Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Top
Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...