Článek

Nová zelená úsporám – legendární dotační program

Článek Nová zelená úsporám – legendární dotační program. Magazín KULTINO* Brno
Bydlení

Rádi byste rekonstruovali svoji nemovitost? Potřebujete zateplit dům nebo vyměnit okna za kvalitnější Chcete instalovat nový kotel, tepelné čerpadlo či fotovoltaické panely, ale náklady jsou pro vás příliš vysoké? Existuje dotace, která vám pokryje až 50 % ceny materiálu.

Nová zelená úsporám funguje od roku 2014 a je dosud nejúčinnějším dotačním programem zaměřeným na energetické úspory v rodinných a bytových domech. Již během prvního programového období poskytl desítkám tisíc domácností finanční prostředky ve výši několika miliard korun a stále je inovován. Koncem roku 2022 k němu byl například přidán program Nová zelená úsporám light, zaměřený na seniory a domácnosti s nižšími příjmy.Hlavním cílem programu Nová zelená úsporám je snižování energetické náročnosti obytných domů prostřednictvím jejich renovace nebo přímo pro novou výstavbu.

Také čtěte
Výměna kuchyně, nová kuchyně, design, rady, magazín KULT* Brno
Podobnou otázku si čas od času kladou spousty lidí. Pojďme se proto společně podívat, na co se při...

Zároveň klade stále větší důraz na využívání obnovitelných zdrojů energie. Kromě toho dochází k podpoře opatření, která motivují veřejnost k provádění energetických úspor.Sem patří nejen hospodaření s dešťovou vodou u obytných budov, ale i pořizování zdrojů energie pro vytápění šetrných k přírodě. Výstavba infrastruktury pro elektromobilitu, zelené střechy i energetické úspory při rekonstrukci a výstavbě bytových domů po celé České republice. Dotaci však můžete získat i na úhradu projekčních prací (projektovou dokumentaci či energetický posudek) ve výši 50 % z ceny až do výše 25 000 Kč. A co je vůbec nejlepší, o příspěvek lze žádat i zpětně.

Článek Nová zelená úsporám – legendární dotační program 1. Magazín KULTINO* Brno

Dotace Nová zelená úsporám je určena jak pro vlastníky rodinných domů, tak i rekreačních objektů určených k trvalému bydlení či majitele řadově uspořádaných bytových jednotek (tzv. řadových domků). Program využijí i vlastníci či stavebníci celých bytových domů, SVJ, bytová družstva nebo dokonce obce, školy, nadace, veřejná správa i příspěvkové organizace. Výše poskytnuté finanční podpory závisí na rozsahu a kvalitě provedených opatření a také na tom, zda se úpravy provádějí u rodinného, či bytového domu. Obecně však platí, že čím jsou konečné parametry domu lepší, tím vyšší finanční příspěvek dostanete. Pro optimální výsledek proto doporučujeme pečlivě zhodnotit váš dům, zvážit všechny možnosti úspor a kombinovat více opatření.

Také čtěte
Ana Alačková, bytová designerka, Czech Deco Team, bydlení, Bydlet jako, rozhovor, magazín KULT* Brno
Rekonstrukce bytu 4+kk na 5+kk, renovace přízemí rodinného domu, rekonstrukce předzahrádky. To je...

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Článek
Ostatní
Byl jednou jeden dům, kde panoval klid a pohoda. Avšak jednoho dne...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...
Rozhovor
Bydlení
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda...