Článek

Nový Zaklínač je hojně sledovaný, ale...

Dobrodružný fantasy seriálu Zaklínač, 2. série. Magazín KULT* Brno
Seriál
Henry Cavill v hlavní roli Zaklínače

...  bodá čtenáře do zad. Nejočekávanější seriálový návrat roku 2021 jednoznačně představoval Zaklínač, který se 17. prosince dočkal své druhé série. Zatímco sledovanost nových epizod stoupla do nebes, jejich kvalita ani zdaleka nepřipomíná už tak pochybné díly první řady.

Na konci roku 2019 Netflix nabídl svým divákům první sérii Zaklínače, ze které se stal prakticky ihned hit. Tento fakt nemohl nikoho překvapit, protože značka Zaklínače je aktuálně v trendu, a pokud ji někdo nezná, rozhodně ho u seriálu zaujmou fantasy prvky či obsazení.

Především kvůli koronaviru se druhá řada dočkala své premiéry až o dva roky později, konkrétně ji Netflix vypustil 17. prosince 2021. Stejně jako první série je tvořena osmi díly. I nové epizody si po celém světě vysloužily masivní sledovanost, nicméně nejde o takovou podívanou, jakou diváci čekali.

Seriálová verze Zaklínače mapuje události knižní předlohy. To, že se jí příběh nebude stoprocentně držet, bylo všem jasné od začátku, nicméně se nepočítalo s tím, že tvůrci budou do seriálového příběhu přidávat vlastní dějové linie, na které je nejenom strhávána veškerá pozornost, ale zároveň popírají to, co se děje v románech.

Druhá řada proto naprosto selhala u čtenářů, kteří byli naprosto zhrozeni tím, co jim tvůrci nabídli. Zatímco u první řady také došlo k několika zásadním změnám, které se daly pochopit, pokračování překopalo celou knižní kostru a představilo nám smyšleného zloducha, jenž ve výsledku nestojí za nic.

Dobrodružný fantasy seriálu Zaklínač, 2. série. Magazín KULT* Brno

Ale uchopme to za správný konec. Tvůrcům bylo u první řady vytýkáno několik věcí, které se tentokrát pokusili napravit. Řeč je například o chronologii, která „nečtenářům“ mohla připadat chaotická. Tento faktor je již u druhé řady napraven – dějových linek je tu sice i nadále více, ale ty se alespoň odehrávají ve stejném čase.

Dále byl tvůrcům vytýkán fakt, že první řada působila málo slovansky (tak působí na hráče herní trilogie i valné množství čtenářů), a tak i toto bylo napraveno – tvůrci přidali do příběhu několik slovanských faktorů (chaloupka na kuří nožce, ježibaba, černoboh aj.), kterými chtěli všem vyhovět, ale opak se stal pravdou. Vynucené slovanské prvky pošpinily zážitek z celé nové série.

Tvůrci si byli zároveň vědomi toho, že jejich diváci mají rádi nestvůry, se kterými Geralt bojuje, a tak se do epizod snažili vtěsnat co největší množství různých monster, byť i v tomto se knižní předloze vzdálili. Také tento faktor je ve výsledku negativní, přidání jednotlivých nestvůr působí nuceně a nepřirozeně.

Celkově si druhá řada prošla několika zásadními změnami – Netflix výrazně zvýšil rozpočet seriálu, a tak jsou efekty tentokrát špičkové. Dále došlo k obměně návrháře kostýmů, nicméně v tomto zlepšení nenastalo – Lucinda Wright se moc nepředvedla. Snad se povedlo jen to, že Nilfgaarďané zničehonic změnili své brnění, takže už nenosí otřesné želví krunýře z první řady.

Dobrodružný fantasy seriálu Zaklínač, 2. série. Magazín KULT* Brno

Jiný je i hudební skladatel. Joseph Trapanese připravil několik nových písniček, ze kterých se sice některé povedly, ale toť vše. Vydařilo se alespoň obsazení některých nových postav. Skvěle zahraní jsou například Nivellen (Kristofer Hivju), Francesca Findabair (Mecia Simson) a Sigismund Dijkstra (Graham McTavish).

Poměrně důstojně mezi diváky obstáli i někteří zaklínači, například Vesemir (Kim Bodnia). Dále zabodoval Lambert (Paul Bullion), nicméně takový Eskel (Basil Eidenbenz) selhal na plné čáře. Nejenže jeho představitel není příliš přesvědčivý, ale i jeho příběh byl řádně pozměněn.

Velké množství dějových linek neprospělo chodu hlavního příběhu. Geralta sice vidíme hojně, ale ve druhé polovině série působí spíše jako vedlejší postava. Zato se povedl příběh Ciri, její výcvik na zaklínačku je ztvárněn bravurně. Yennefeřino působení ve druhé řadě naopak působí rušivě, příběh se ztrátou její magie, který jí tvůrci vymysleli, rozhodně mohl být zajímavější.

Pokračování Zaklínače představuje průměrné fantasy, které má sice povedené efekty, ale špatný scénář. Čtenáře knih a hráče her tato série urazí, ostatní diváky nenadchne. Je třeba doufat, že se tvůrci napříště vydají jinou cestou, nejlépe tou knižní. V opačném případě jim totiž hrozí jedno velké fiasko.

Hodnocení: 50 %     

Zaklínač - Série 2
(IMDb 70%, ČSFD 68 %)
Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy
USA / Polsko, 2021, 7 h 36 min 
Tvůrci: Lauren Schmidt
Režie: Sarah O'Gorman, Stephen Surjik, Edward Bazalgette, Louise Hooper
Předloha: Andrzej Sapkowski (kniha)
Kamera: Romain Lacourbas, Jean-Philippe Gossart
Hudba: Joseph Trapanese
Hrají: Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra

Více o seriálu

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Top
Článek
Film
Herečka Claudia Cardinale slaví 86 a stále patří několik desetiletí...