Objevte jógu jako moudrou nauku o umění žít se zdravou duší ve zdravém těle
I přes dnešní rozsáhlou zdravotní péči přibývá duševně nemocných a nemocných vůbec. Tento stav souvisí se vším, co hýbe společností, především však s tím, co se odehrává v nás samých. Zdraví těla a zdraví duše spolu úzce souvisí a je nezbytné, aby k nim každý přistupoval zodpovědně a celistvě. K tomu nám může výtečně posloužit znalost a osvojení si některých technik prastaré indické nauky – jógy.
Překotné tempo rozvoje civilizace, které se promítá v nesmírné dynamice každodenního života, je zdrojem soustavného tlaku na lidskou psychiku. Důsledkem je napětí, které setrvává v mentální oblasti mnoha lidí, velice často i po dobu spánku, čímž organizmus ztrácí možnost regenerovat své duševní i fyzické síly. Většina lidí je prakticky denně postavena před celou řadu stresových situací, které se přes oblast psychiky negativně promítají dále do tělesného stavu. Potíže, jako jsou migrény, nespavost, únava, špatná koncentrovanost, podrážděnost, nervozita nebo i deprese, můžeme připsat na vrub právě nekompenzované stresové zátěži moderního člověka.
Jóga pracuje s lidským organizmem jako s živým celkem
Před několika tisíci lety vzniklo v Indii učení, které hledalo odpovědi na základní otázky smyslu lidské existence, existence okolní přírody i celého kosmu. Souběžně odhalovalo, jak funguje lidský organizmus, pochopilo jeho regulační mechanizmy a objevilo techniky, jak navrátit tělu jeho přirozený harmonický stav. Tato komplexní cesta zdravého prožívání – jóga – dokáže využít latentní schopnosti organismu a pozitivně ovlivnit všechny jeho soustavy – oběhovou, nervovou, dechovou, dále systém žláz s vnitřní sekrecí i jednotlivé orgány.
V průběhu času vzniklo mnoho různých systémů jógy, my zde alespoň nastíníme základy jogínských technik s cílem zaujmout a povzbudit současného přetíženého člověka na jeho cestě za poznáním a znovunastolením rovnovážného stavu duše i těla.
Umění se uvolnit
Relaxace (uvolnění) je jako jedna z nejdůležitějších součástí jógy přirozeným procesem odstraňování napětí. Nejprve tělo zrelaxujeme v pohodlné poloze (v lehu nebo sedu) – vědomým uvolněním svalstva, což se projeví pocitem tělesné tíhy. Následně se uvolníme v oblasti psychické, myšlenkové, čímž se budeme cítit naopak velmi lehce. Nakonec tuto relaxaci prohloubíme až do pocitu ztráty těla. Dobře zvládnutá relaxace je předpokladem úspěchu všech dalších postupů.
Kdo se umí uvolnit, umí se i soustředit. Koncentraci (soustředění) můžeme definovat jako umění hospodařit se svou energií. K ní přistoupíme až tehdy, kdy dobře ovládneme techniku relaxace. Provádíme ji nejlépe ve vzpřímené poloze (např. v sedu zkříženém), vždy ale tak, abychom byli plně uvolnění. Pozice rukou (zvané „mudry“) mají při koncentraci svůj význam. Jako příklad uveďme „džňána mudru“ – „polohu moudrosti“ (ruce volně na kolenou nebo stehnech, dlaněmi vzhůru, palec a ukazovák spojeny špičkami do tvaru „o“). V zásadě vedeme koncentraci dvěma směry: ven – na květinu, plamen svíčky, geometrické obrazce apod., a dovnitř – na části těla, dech, čakry, zvuky („óm“ aj.) nebo pozorováním myšlenek
Stav zastavení mysli a vnitřního ticha neboli meditace (rozjímání) je ve své podstatě prohloubením již dobře zvládnuté koncentrace na vnitřní předmět. Z mnoha technik je na nejvyšším stupni úplné vyprázdnění mysli, které směřuje k bezprostřednímu prožitku sebe sama.
Cesta jógou
V uceleném systému jógy nalezneme nesmírnou úctu k životu a lásku ke všem jeho projevům. Učí nás, jak do svého života pouštět zklidnění a začít odstraňovat tenze blokující naši podvědomou oblast.
Prohlubováním vědomí o nás samých, ovládáním myšlenek a emocí, hlubokou relaxací mentální oblasti a regenerací duševních sil se můžeme přiblížit k vytouženému stavu trvalé harmonie a zdraví. K tomu je z naší strany nezbytná trpělivost a pravidelná práce. Pohněme svou myslí, tělo bude následovat.