Ochránci čarovné říše

Teď přichází váš čas. Připojte se k řadám statečných Strážců. Oltree!

Oltree!, Blackfire, Vyprávění příběhů, Antoine Bauza, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno
Zábava

Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4 hráče a dát jim možnost prožívat dobrodružství v původním fantasy světě. Během hraní budete objevovat, budovat i odolávat živlům, drakům a svodům lásky. Čeká vás spousta nečekaných setkání, ale i šest předem nalinkovaných příběhů. O tom, jaký konec budou tyto příběhy mít, rozhodnou vaše kroky i štěstěna.

Ještě než se začtete do pravidel Oltree, udělá na vás dojem oku lahodící design. Ilustrace Vincenta Dutraita jsou velmi povedené, což demonstruje již rozměrná krabice, a nezaostávají za ní ani herní plán, pravidla, karty a další komponenty včetně osmi figurek jezdců na koních. Potěší vás i povedený insert uvnitř krabice připomínající čtveřici truhel, do nichž můžete poměrně přehledně vložit spoustu karet a žetonů různých tvarů, velikostí, a především účelů.

Také čtěte
Pán prstenů: Karetní hra LCG - Společenstvo prstenu, Blackfire, magazín KULT* Brno
Pán prstenů: Karetní hra nabízí možnost zažít dobrodružství ve Středozemi v neobvyklém provedení...

Autoři Oltree Antoine Bauza a John Grüph stvořili deskovku, jež je na první pohled mnohem složitější než při samotném hraní. Hráč se při ní vžívá do role jednoho z osmi strážců a s až třemi parťáky se v jejím průběhu stará o pevnost, osm provincií a jejich obyvatele. Zároveň se odvíjí příběh, jehož zdárné ukončení je cílem hry. Osm hrdinů má jedno ze čtyř povolání a speciální schopnost, jež může pomáhat v průběhu hraní, být zcela klíčová v rozhodujících momentech nebo relativně k ničemu, pokud ji hráč nedokáže využít. Jedna postava umí lépe bojovat, jiná toho více postaví, další může opakovat nepovedený hod kostkou. Ve svém kole mají hráči k dispozici dva tahy a vybírají mezi cestováním, odpočinkem, stavěním, prozkoumáváním různých oblastí, získáváním zdrojů či řešením obtíží, jež nebohé poddané trápí. Dva tahy jsou často zoufale málo – za dvě porce jídla je možné mít ještě jeden – na druhou stranu je díky tomu hra svižnější a ostatní přijdou dříve na řadu.

Oltree!, Blackfire, Vyprávění příběhů, Antoine Bauza, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno

Na začátku hry si zvolíte jednu ze šesti kronik – příběhů, jejichž děj omezuje herní dobu a dělá z vašeho snažení více než jen pokus co nejlépe se zabezpečit. Kroniky reprezentují velké karty, které budete otáčet jako stránky knih, a kromě popisu příběhu a herního dopadu dané události na nich najdete i povedené ilustrace. Před samotným hraním vyberete též hlavní úkol, jenž ovlivní obtížnost hraní a střetnutí, která na hrdiny v provinciích čekají. Díky tomu je každá hra odlišná, a i když třeba opakujete stejný příběh, jiný úkol před vás postaví zcela nové výzvy. Na druhou stranu, ačkoliv mají úkoly tři obtížnosti, zásadní rozdíl mezi nimi hráči pocítí jen zřídkakdy.

S tím se pojí fakt, že Oltree je hra s velkou mírou náhody. Již na začátku každého tahu házíte kostkou, která určí, jak rychle hra pádí kupředu a co se ve vašem tahu stane. Stejně tak velká většina střetnutí, úkolů, či bojů je řešena hody kostkami. Své šance můžete zvýšit správně postavenými budovami, které vám k některým úkolům kostku přidají, avšak faktoru náhody se nezbavíte. Výzvy jsou obvykle zaměřeny na jedno ze čtyř povolání – bojovník, průzkumník, stavitel, či mudrc – a tak mají postavy s tímto řemeslem k dispozici jednu kostku navíc. Při prozkoumávání provincií však nevíte, jaké střetnutí na vás čeká, a tak se někdy můžete radovat, že díky vašemu povolání a postaveným budovám házíte hned čtyřmi kostkami, a jindy lamentovat, že máte k dispozici pouze jedinou. Ať už však uspějete, či nikoliv, hra jde dál a váš strážce je stejně v podstatě nesmrtelný, takže úbytek životů vám jen omezí některé možnosti.

Oltree!, Blackfire, Vyprávění příběhů, Antoine Bauza, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno

Především díky velké míře náhody může být Oltree stejně tak velká zábava se zajímavým příběhem a adekvátními nesnázemi jako frustrující zážitek, kdy se vám nedaří, byť se sebevíc snažíte. Není to dáno pouze kostkami, ale s trochou smůly vás mohou vyřadit i v danou chvíli nešťastné karty potíží a střetnutí. Ani zmíněné tři obtížnosti karet úkolů s touto skutečností příliš nepohnou. Ke konci partie, jež má dle krabice trvat kolem šedesáti minut, ale obvykle zabere o dost déle, se naopak můžete dostat do fáze, kdy už jen spěcháte „dorazit“ příběh, protože jste zajistili většinu provincií, vaše bašta je dostatečně opevněná a i věhlas vašich reků dosáhl slušné úrovně.

Také čtěte
Star Wars: Klonové války, Blackfire CZ, recenze, magazínn KULT* Brno
Star Wars: Klonové války je nejen animovaný seriál, ale i desková hra založená na systému proslulého...

Hra je dle pravidel vhodná od deseti let, ale mohou ji hrát i mladší hráči s dopomocí zkušenějších parťáků, kteří budou rozmýšlet celkovou strategii a co nejvhodnější kroky k dosažení společného cíle. Právě díky tomu, že většina výzev je řešena hody kostkami, není hra zdaleka tak složitá, jak na první pohled působí.

Suma sumárum je Oltree vynikající hrou pro ty, kteří ocení nádherný vizuál, pravidla s širokými možnostmi bez zbytečné složitosti, velkou rozmanitost, příběhové podhoubí jednotlivých partií a společné úsilí při plnění úkolů. Druhou stranou mince je omezený počet „kronik“, které jakmile si zahrajete jednou, příště už víte, co vás čeká, a především velká míra náhody, jež provází vaše snažení od prvních chvil až do (ne)zdárného konce. Pokud vás však toto neodradí, vsedněte na imaginárního oře a nechte se pohltit originální deskovou hrou.

Oltree!, Blackfire, Vyprávění příběhů, Antoine Bauza, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 79 %

Oltree
Rok vydání: 2022
Počet hráčů: 2–4
Věk: 10+
Herní doba: 60 minut a více
Blackfire CZ
 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...