(Pře)žít Brno? S ranním vysíláním ČT se Prušinovský nemaže

Dobré ráno, Brno! je komediální televizní seriál režiséra Jana Prušinovského. Prušinovský se inspiroval pořadem České televize Dobré ráno a v seriálu zveličuje a paroduje jeho zaměstnance a zákulisí vzniku pořadu.

Dobré ráno, Brno!, Dobré ráno,Jana Prušinovský, recenze, magazín KULT* Brno
Seriál
Jan Prušinovský natočil tento seriál jako poctu České televizi.

Dobré ráno, Brno! je již čtvrtým komediálním seriálem, který pro Českou televizi natočil Jan Prušinovský. Jeho předchozí počiny slavily velký úspěch a například hlášky ze seriálu MOST! doslova zlidověly. V minulosti často balancoval na hraně trapnosti i vulgarity, zároveň však byl schopný nabídnout i chytrý humor a sympatické postavy. Je tomu tak i tentokrát?

Hned na úvod je třeba říct, že tato recenze byla napsána ještě před odvysíláním posledních epizod seriálu. Jan Prušinovský je přitom mistrem závěrečných dílů a někdy trvá delší dobu, než se nám jeho postavy dostanou skutečně pod kůži. I v  případě Dobré ráno, Brno! nás čeká poměrně slabší rozjezd, ve druhé polovině však kvalita jednotlivých dílů postupně narůstá. Seriál nás zavádí do zákulisí natáčení ranní show České televize. Již v prvním díle divák zjistí, že jednou z hlavních ingrediencí zde bude fekální a „nekorektní“ humor. Hlavní zápletka se točí kolem psích exkrementů, později dojde na operaci hemeroidů, šňupání kokainu, orální sex i masturbaci na veřejnosti. Prušinovský staví do kontrastu veřejnoprávní rozjuchanost a uhlazenost televizního vysílání s tvrdou každodenní realitou, kterou zažívá vyhořelý štáb.

Dobré ráno, Brno!, Dobré ráno,Jana Prušinovský, recenze, magazín KULT* Brno
Seriál měl premiéru 20. září 2022 na Mezinárodním festivalu seriálů Serial Killer v Brně.

Tento typ humoru může mnoho diváků pohoršit a v úvodních dílech působí i dost samoúčelně. Ve chvílích, kdy slouží k hlubšímu prokreslení hlavních hrdinů, to však lze autorovi odpustit. Ačkoli tedy seriál pracuje s  notnou dávkou nadsázky, nejsou jeho postavy jednorozměrnými karikaturami. Režisér Mirek (Jan Kolařík) řeší, jak moc se odcizil své dospívající dceři, stárnoucí moderátorka Radka (Zuzana Zlatohlávková) se snaží posunout svou kariéru někam výš a mladá rosnička Andrea (Simona Lewandowská) se pokouší vyrovnat s diváckou popularitou. Moderátor Cyril (Ondřej Kokorský) zprvu působí poněkud toporně a neživotně, ale i on se ukáže jako zajímavá figura.

Kromě intimních portrétů brněnských ztroskotanců nabízí seriál také fundovaný pohled na běžný provoz České televize. Zkostnatělá hudební dramaturgie, honba za sledovaností, rivalita mezi brněnským a ostravským studiem – to všechno se zde stává terčem sžíravé a vtipné kritiky. V  každém díle se v  cameo rolích objeví řada známých osobností z  divadelního a televizního prostředí, namátkou Břetislav Rychlík, Robert Sedláček nebo Halina Pawlowská. Přestože tedy úvodní epizody vzbuzovaly spíše rozpaky, od čtvrtého dílu je Prušinovský znovu ve formě, a i když Dobré ráno, Brno! asi nedosáhne takové popularity jako MOST!, rozhodně dokáže pobavit a stojí za zhlédnutí. Brněnští diváci si pak můžou k hodnocení připočítat pár procent navíc.

Dobré ráno, Brno!, Dobré ráno,Jana Prušinovský, recenze, magazín KULT* Brno
V seriálu se objevuje pořad Dobré ráno (od r. 1998)

Hodnocení: 75%

Dobré ráno, Brno!
Režie: Jan Prušinovský
Česko, 2023
Premiéra: 9. 1. 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...