Smyslem projektu o Marii Antoinettě je ukázat, že moje šaty mají vícero možností uplatnění

Šáruš History Fashion, videoklip, Marie Antoinetta, Lucrezia Borgia, magazín KULT* Brno
Móda

Návrhářka, švadlena, a zejména fotografka, Šárka Tóthová, vystupující pod značkou Šáruš History Fashion, si splnila sen v podobě natočení hudebního traileru inspirovaného životem francouzské královny. Co za celým projektem o Marii Antoinettě stojí? Detaily ze zákulisí včetně nastínění spolupráce s dalšími pořadateli přibližuje následující rozhovor.

 

Zaměřme se konkrétně na projekt týkající se Marie Antoinetty. Jak nápad natočit hudební trailer vznikl? Co je jeho smyslem?

Specializuji se na odívání z období rokoka, což je konec 18. století. Rokoko bylo nejoblíbenější právě ve Francii, takže přímá návaznost na tehdejší francouzskou královnu je více než zřejmá. Letos na jaře jsme do našeho programu přidali ukázku odívání, která bývá součástí prohlídky na zámku v Kuníně, takže jsme si menší herecké výkony měli možnost vyzkoušet ještě před samotným natáčením. Nápad v podobě zrealizování hudebního traileru se vyvíjel postupně. Podobný projekt jsem toužila uskutečnit už před třemi lety, jenže jsem k němu neměla vše potřebné. To se změnilo až letos, kdy mi přišli do života ti správní lidé a všechny kousky skládačky do sebe postupně zapadly. V minulosti jsem v rámci sebepropagace krátká videa natáčela, ovšem to se jednalo spíše o amatérské scény, jež jsem sestříhala a přidala k nim hudbu. Tento hudební trailer inspirovaný životem Marie Antoinetty je na úplně jiné úrovni (smích). Smyslem celého projektu je ukázat, že moje šaty mají vícero možností uplatnění. Já, protože jsem fotografka, je využívám především v rámci zážitkového focení a propagace mých služeb. Ale musím se přiznat, že mě vždy zajímalo, jak vypadají na videu. Tento projekt jasně dokazuje, že fantazii se meze nekladou.

Marie Antoinetta byla dcerou rakousko-uherské císařovny Marie Terezie, jež se později provdala za francouzského krále Ludvíka XVI. Můžete divákům o tomto historickém období říct více? A proč jste se zaměřili zrovna na tuto milovanou i nenáviděnou královnu?

Souhlasím, historická návaznost a propojenost obou dam se nám líbila od samého začátku. Další vtipná souvislost nastala s hereckým obsazením, protože zpěvačka kapely Lucrezia Borgia Jana Burdová perfektně ztvárnila role obou zmíněných žen (hudební skupina Lucrezia Borgia má v repertoáru skladbu s názvem Marie Terezie; pozn. red). Marie Antoinetta byla v dané době francouzskou královnou a zároveň tento bujarý a rozmařilý styl života ráda světu veřejně ukazovala. Rokoko ve mně také evokuje ženskost a princeznu, kterou jsem se vždy toužila stát.

Šáruš History Fashion, videoklip, Marie Antoinetta, Lucrezia Borgia, magazín KULT* Brno

Lucrezia Borgia pro projekt napsala a nahrála hudbu. Jak se vám skladba líbí? A jaká byla spolupráce?

Nám se se skupinou v minulosti hezky pracovalo – ať už jsme v jejich videoklipech účinkovali jako komparz nebo jsem jim šila šaty, a právě proto jsem se rozhodla s nimi spolupracovat i tentokrát. Lucrezia Borgia se zaměřuje na historizující hudbu, takže mi vše hrálo do karet. Musím se přiznat, že na první poslech jsem ze skladby byla lehce rozpačitá, ale jakmile se do ní přidávaly efekty a „kudrlinky“, tak se mi opakovaným poslechem nejen hudba, ale i text dostaly pod kůži (smích). Hudba k projektu o Marii Antoinettě je jemná, zamilovaná a bezstarostná jako královna sama (smích). Tím pádem skladba do našeho plánu krásně zapadla.

Společnost Fake Cake vyrobila umělé dorty, jež jsou k nerozeznání od jedlých. Jak přišel nápad oslovit tuto nově založenou značku?

Zpočátku jsme vymýšleli způsob, jak si dorty vyrobit sami, abych mohla dorty využít nejen při natáčení, ale i v mém ateliéru jako rekvizity k focení. Po dlouhém přemýšlení, jak a z čeho umělé dorty vyrobit, jsme dospěli k závěru, že by bylo snazší napodobeniny jedlých sladkostí zakoupit. Takže jsme brouzdali na internetu a našli společnost Fake Cake, která nás ihned oslovila. Nějaké vyrobené dorty jsme si vypůjčili, jiné jsou vyrobené speciálně pro náš projekt (čokoládový dort, který byl podle pramenů nejoblíbenější moučník Marie Antoinetty; pozn. red.). No a celkový výsledek je naprosto famózní, až to i mně samotné vyrazilo dech (smích).

Zámek Úsobí vám zapůjčil prostory k natáčení. Můžete čtenářům objasnit, o jaké prostory se konkrétně jednalo?

Samozřejmě. Zámek Úsobí jsme si vybrali proto, že jsme s panem kastelánem přátelé. Několik let tu fotím individuální zážitkové focení klientek i focení pro propagační účely. Před natáčením jsme nejprve všechny pokoje v zámku prošli s panem režisérem. Vybírali jsme na základě vizuální stránky, aby do celého kontextu zapadly. V naprosté většině se jednalo o prosvětlené komnaty a venkovní prostory, které při natáčení hezky vynikly. Konkrétně můžu zmínit dámský salónek, kde se točily scény s mlsáním zmíněných umělých dortů nebo záběry s hudební skupinou. V zámeckých zahradách se natáčely romantické scénky milenecké dvojice, hostina a odpolední radovánky šlechty v přilehlém francouzském parku.

Šáruš History Fashion

Focení v historických oděvech 18. století

Web: https://sarus-history-fashion.cz/

Šáruš History Fashion, videoklip, Marie Antoinetta, Lucrezia Borgia, magazín KULT* Brno
Šárka Tóthová

Fotografka, návrhářka a tvůrkyně historických oděvů. Fotografování se věnuje od roku 2006, v současné době se ale zaměřuje na focení v historických oděvech inspirovaných 18. stoletím. Fotografuje v domácím ateliéru v Brně, jenž je přestavěný na zámeckou komnatu, v přírodě nebo na zámku v Kuníně, Úsobí nebo Valticích. Nyní do svého podnikání přidává netradiční využití svých šatů v podobě tematických ukázek odívání na zámku Kunín a Lysice.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Top
Rozhovor
Hudba
Housle nebo kytara a písně, které posluchače upoutají nejen melodiemi...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...