Srdcervoucí sblížení paličaté ženy s gorilami

Nezapomenutelné zážitky s gorilami a jejich fascinující život popisuje tak věrně, že se při četbě sami ocitnete uprostřed pralesa.

Gorily v mlze, Dian Fossey, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Patnáctiletý výzkum z dvacátého století podněcuje k přemýšlení i ve století současném. Americká badatelka Dian Fosseyová zasvětila život zvířatům nejvíce podobným lidem. Srdcervoucí sblížení jedné paličaté ženy s tlupou goril nabádá k zamyšlení nad životem primátů i člověka.

Dian Fosseyová čtenářům dává možnost nahlédnout do výzkumu a aktivní ochrany ohroženého druhu goril horských, jež žijí ve vysokohorské oblasti Afrického deštného pralesa. Autorka líčí nejen samotnou výpravu, ale také svou osobní transformaci a změnu způsobu přemýšlení, k němuž v letech 1932 až 1985 došla. Kniha Gorily v  mlze na  necelých třech stech stranách popisuje odhodlání a boj za záchranu zvířat i přírody pro budoucí generace. Americká badatelka dokazuje, jak náročné je získat si důvěru goril – a ještě těžší je si ji udržet. Čtenáři zjistí, že propast mezi zachováním základních morálních hodnot a zrazením vlastního živočišného rodu je hluboká a nevyzpytatelná. Fosseyová zajímavě propojuje badatelské poznatky, odbornou terminologii a praxí získaná fakta s obyčejným životem a emocemi goril, které jsou někdy téměř identické s lidskými – například samice Koko plačící při pohledu na pohoří Virunga. Používá květnatá, rozsáhlá souvětí, kterými citlivě a ohleduplně vykresluje okamžiky smutku i štěstí.

Gorily v mlze, Dian Fossey, recenze, magazín KULT* Brno

V poslední části publikace mají čtenáři příležitost nahlédnout do rodokmenu tlup. Konkrétně se jedná o 4., 5. a 8. skupinu. Spisovatelka tuto část zakončuje náčrtem rodokmenu při setkání s úplně první tlupou, jejíž součástí je alfa samec Kmotr. Úplně na závěr jsou detailně popsány typy rostlin, kterými se gorily před autorčinými zraky živily. Gorily v  mlze je zajímavě napsané dílo s  netradiční tematikou a zpracováním. Zapomenuté kouzlo panenské přírody v  kontrastu s  mocí a krutostí, které člověka dohánějí k jejímu vědomému ničení. Boj mezi nakrmením ega a vyslyšením hlasu srdce. Příběh neoblomného člověka, jenž i přes mnohé nezdary a komplikace zůstal věrný sám sobě, vzbuzuje i rozpaky. Byla Dian Fosseyová statečná a aktivní žena, která bojovala za práva a život vysoce ohrožených horských goril, přírodu, víru a naději jako takovou, nebo ji její vášeň přivedla k šílenství a ztrátě lidské identity?

Podle knihy byl v roce 1988 film, s Sigourney Weaver v hlavní roli. Filmové zpracování je na rozdíl od knižního méně autentické a chybí v něm emoce a příhody, které dělají knihu Gorily v mlze jedinečnou.

Hodnocení: 85%

Gorily v mlze
Dian Fosseyová
Rok vydání: 2022
Nakladatelství: CPress

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
D ětský román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové o děvčátku z hor...
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...