Strážci Galaxie: Volume 3 skvěle završují dobrodružství vesmírných vyvrhelů

Ve snímku Strážci galaxie: Volume 3 od Marvel Studios se oblíbená parta vesmírných ztroskotanců zabydluje na Kdovíkde

Strážci Galaxie: Volume 3,James Gunn, Chris Pratt, Dave Bautista, Pom Klementieff, Bradley Cooper,scifi, recenze, magazín KULT* Brno
Film
Třetí díl je nejdelší z filmové trilogie a zároveň je to dosud nejdelší film, který James Gunn natočil.

Pokud máte rádi filmy Marvelu, mohli jste se znepokojením sledovat, jak po Endgame hledají nové ukotvení. Místo soustředění se na postavy a jejich příběhy univerzum bobtnalo o stále další charaktery vynořující se z hlubin nekonečných časových smyček a paralelních světů, ve kterých se divák dříve či později musel začít ztrácet. Ne snad pro přehnanou složitost vyprávění, ale protože šlo o stále tytéž ploché, nudné a šablonovité charaktery, u kterých se lišilo jen CGI v pozadí. O to milejším překvapením jsou Strážci Galaxie: Volume 3.

Strážci galaxie se divákům poprvé představili v roce 2014, kdy jsme mohli sledovat příběh Petera Quilla alias Star-Lorda, který po střetu s vesmírným padouchem Ronanem získal artefakt schopný ohrozit osud celé galaxie. Aby mu unikl, musel spojit síly s  ukecaným mývalem Rocketem, inteligentním stromem Grootem, zelenou bojovnicí Gamorou a  pomstychtivým Draxem Ničitelem. Tím byl položen základ ztřeštěné skupiny vesmírných dobrodruhů. Po druhém díle se k nim připojila ještě Mantis a po Endgame vystřídala zesnulou Gamoru její sestra Nebula. Ale nebyl by to Marvel, kdyby se Gamora opět nevynořila z nějakého paralelního vesmíru, aby zasáhla do děje třetího dílu.

Strážci Galaxie: Volume 3,James Gunn, Chris Pratt, Dave Bautista, Pom Klementieff, Bradley Cooper,scifi, recenze, magazín KULT* Brno
Důvod, proč James Gunn, změnil pohlaví Cosma (Maria Bakalova), je ten, že chtěl vzdát poctu Laice. Laika byla psí fena a také první živý tvor poslaný na oběžnou dráhu.

Přestože první dva díly byly epické příběhy o  střetu s  nepřáteli ohrožujícími existenci celých galaxií, je třetí a  pravděpodobně závěrečný díl série o  dost komornější. Soustředí se na Strážce galaxie jako na bandu vyvrhelů, který jsou tu ale jeden pro druhého. Jsou rodinou, do které se sice nenarodili, ale kterou si sami vybudovali. A když se jeden z jejích členů ocitne v ohrožení, udělají vše pro to, aby ho zachránili. Děj se zabývá původem mluvícího mývala Rocketa, vytvořeného v laboratoři v rámci pokusu na mývalím mláděti. Hlavní záporák je opět schopen neskutečných zvěrstev, ale příběh se netočí kolem záchrany vesmíru, nýbrž kolem záchrany přítele. Toho se geniální šílenec pokouší opět zmocnit, neboť v  uprchlém testovacím subjektu vidí jen další krok na cestě k dokončení svého pokusu.

Také čtěte
Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, film, recenze, magazín KULT* Brno
Po letech marného čekání, kdy se konečně filmovým tvůrcům podaří převést úspěšně na plátno zážitky...

Film zjevně naráží na pokusy na laboratorních zvířatech, která často zbytečně trpí, aby se prokázaly i  naprosté triviality. Toto téma jedále zdůrazněno, když se ve filmu podobné pokusy přesouvají na další, nám bližší druhy. Přes vážnost celého tématu uchopil režisér a  scenárista James Gunn látku výborně. Nechává opět rozehrávat komické scénky, značný prostor je věnován akci a místy dojemný příběh je vyvažován humorem a  nadějí, že každý nakonec může dostat druhou šanci.

Strážci Galaxie: Volume 3,James Gunn, Chris Pratt, Dave Bautista, Pom Klementieff, Bradley Cooper,scifi, recenze, magazín KULT* Brno
Dave Bautista řekl, že pokračovat bez režiséra Jamese Gunna už nebude ono.

Hodnocení: 85 %

IMDB: 83% 
ČSFD: 87%

Strážci Galaxie: Volume 3
James Gunn
Premiéra: 4. května 2023
www.falcon.cz
Hrají: Chris Pratt, Dave Bautista, Pom Klementieff

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...