Na minutku

Strhující film Miroslava Náplavy o českém „bratrovi“ legendárního kapitána Nema

Akvanaut, Pavel Gross, Miroslav Náplava, kapitán Nemo, Jára Cimrman. Magazín KULT* Brno
Film
Posedlost výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou?

Že je naše země třetím státem světa, který vyslal do vesmíru svého kosmonauta, je věc obecně známá. Ale že je rovněž teprve třetí zemí, jež měla i svého akvanauta, vědí většinou jen zasvěcenci.

Za tímto úspěchem přitom stojí průkopnické nadšení jednoho člověka – Pavla Grosse, konstruktéra a vynálezce, který strávil tři dny sám pod hladinou moře v habitatu (podmořském stanu, pozn. red.) Xenie vlastní konstrukce. Vedle USA a Francie jsme se tedy díky jemu stali třetí zemí na planetě, která přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.

Životní příběh prvního a téměř neznámého českého akvanauta se opravdu může zdát být neuvěřitelným. Spíš z říše pohádek či legend. Jeho strýcem by přitom klidně mohl být všeuměl Jára Cimrman, kmotrem snílek Jules Verne a bratrem samotný kapitán Nemo. Jenže Pavel Gross to všechno opravdu prožil a navíc je stále mezi námi!

Dokumentární film Akvanaut Pavel Gross, pod režijní taktovkou cestovatele a dokumentaristy Miroslava Náplavy, v produkci společnosti SRDCAŘI.CZ uvidíte v průběhu jara a podzimu 2023 ve vybraných městech. Rozpis promítání zde. Součástí projekcí bude i beseda s tvůrci.

Premiéra snímku proběhne 9. 2. 2023 v legendární pražské Lucerně, kde bude při příležitosti premiéry filmu po celý den premiéry vystavena i první česká ponorka E2, kterou ze svých sbírek laskavě zapůjčilo Technické muzeum Brno.