Článek

Tance v zahradách

Tance v zahradách, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Magazín KULT* Brno
Hudba
Koncert v zahradě vily Löw-Beer (foto: Ensemble Opera Diversa)

Koncert plný světových i českých premiér navazuje na loni započatou sérii představení pod širým nebem, kterou odstartovalo vystoupení Krajina jako hudba s Ivou Bittovou v zahradě vily Löw-Beer. Tentokrát se můžete těšit 22. června na prostory atria Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v areálu Arne Nováka.

Program vystoupení, které začíná v 19:00 lemují světové premiéry dvou tanečních suit. Zatímco čtyřdílnou Českou zkomponoval Ondřej Šárek, ta skotská s názvem Scottish Serenade pochází z pera Filipa Holackého žijícího v Edinburghu.

Sám Ondřej Šárek o své skladbě poznamenává, že zde nenajdete žádné zharmonizované nebo variované lidové písničky. „Mým záměrem bylo inspirovat se kořeny a složit znovu hudbu k tanci.“

Filip Holacký o své suitě mluví jako o vícevěté skladbě tanečního charakteru pro fagot a smyčce, v níž jsou kontrastní věty povětšinou postaveny na rytmech skotských tanců, stejně jako posluchač může zaslechnout jejich melodiku a typické ornamenty.

Třetí světovou premiérou je krátká skladba Seconda prattica IV pro smyčce od letošního jubilanta Miloše Štědroně, podle kterého jde o krátké dílo pro smyčce z řady jeho skladeb, jimiž se snaží udržovat kontakt s dobou svých začátků, kdy byl zcela pohlcen Novou hudbou, atmosférou Darmstadtu, setkáním s hudbou Stockhausena, Bouleze.

„Zbylé“ dvě skladby zazní ve svých českých premiérách a představí sólově dva ne tak často exponované nástroje – éterické Concerto pro fagot od kanadského skladatele Marjana Mozeticha a humorný cyklus Now you hear me, now you don’t pro marimbu a smyčce od rakouského komponisty Kurta Schwertsika.

Jako sólisté se představí Pavel Horák a Martin Švec. Vše se odehraje pod taktovkou Patrika Červáka, který před diversním orchestrem stane vůbec poprvé. Vstupné na koncert je dobrovolné a v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v aule v témže areálu (místnost C33).

Tance v zahradách, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Magazín KULT* Brno

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Top
Článek
Umění
Jediná brněnská galerie zaměřující se výhradně na fotografii letos v...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...