Temný klenot mezi gamebooky

Recenze na hrací knihu Rytíř temného slunce

Recenze hrací kniha gamebook Rytíř temného slunce, Swen Harder, nakladatelství Mytago. Magazín KULT* Brno
Knihy

Hrací knihy, známé spíše jako gamebooky, mají tradici čítající desítky let. U nás je proslavila především série Lone Wolf, kterou v současnosti vydává nakladatelství Mytago. To zpřístupnilo českým čtenářům/hráčům i kousek, jenž sice ctí své kořeny, ale přitom zážitek z hraní posouvá na dosud nevídanou úroveň. Výjimečné dílo Swena Hardera nazvané Rytíř temného slunce.

Gamebook německého autora ihned upoutá jak obálkou laděnou do temných kontur, tak rozsahem. Rytíř temného slunce má takřka sedm set stran a na nich asi čtrnáct set odkazů, do nichž se dobrodružství větví. Příběh, jejž ovlivňujete svými rozhodnutími i schopnostmi, se odehrává ve fantastickém světě magie a draků, kde proti sobě bojují říše zasvěcené božstvům slunce a měsíce. Nejspíš vás nepřekvapí, že v roli vyvoleného bojovníka do této války nemalou měrou zasáhnete.

Pokud jste v hraní gamebooků nováčkem, rozhodně se nemusíte černé knihy obávat. I zkušenějším hráčům bych však doporučil trpělivost. Hra má velmi komplexní pravidla, vždyť si v ní i zalétáte a zabojujete na drakovi. Harder si toho však byl vědom a seznamuje čtenáře s herními mechanikami v několika dávkách, jež jsou proloženy čtyřmi kapitolami hraní. Můžete se tedy ihned bavit bez úmorného studování pravidel.

Obtížnost hry lze upravit, avšak i nejsnadnější cesta vám dá zabrat. Nemluvím jen o soubojích s nepřáteli, zdrtit vás může i pouhé špatné rozhodnutí, před nímž vás nic nevarovalo. V takové chvíli je na vás, zda znovu rozehrajete kapitolu, či se vrátíte o pár odkazů zpět. Nečekejte, že se s Rytířem temného slunce vypořádáte za jedno odpoledne. Vaše dobrodružství bude dlouhé, plné zvratů a obtížné – o to silnější zážitek vás ale čeká.

Kromě samotné knihy vám stačí tužka s gumou. Házení kostkami řešíte náhodným listováním. Přestože je svazek obsáhlý a nejednou budete přeskakovat stovky stran k danému odkazu, jen abyste se za chvíli vraceli zpět, hra je velmi přehledná. Napomáhá tomu i dvojice látkových záložek, stejně jako skvěle promyšlené, a nejspíš i řádně otestované mechaniky.

Rytíř temného slunce obsahuje i logické hádanky, morální volby a bonusovou kapitolou pro obzvlášť schopné (či šťastné) hráče. Při dalším hraní máte nejen možnost jít jinudy, můžete se i naučit odlišným dovednostem, což vám řadu možností zpřístupní – ale také uzavře.

Čtení zpříjemňují černobílé kresby Fufu Frauenwahla. Desítky velkých celostránkových ilustrací i těch menších oddělujících text dávají vzpomenout na to nejlepší z ilustrací například zmíněné série Lone Wolf.

Nebojíte-li se tedy čtenářské/hráčské námahy, bez obav sáhněte po Rytíři temného slunce a připravte se na dobrodružství, jaké vám žádná jiná hra ani kniha nenabídne.

Hodnocení: 92 %    

Rytíř temného slunce (gamebook)
Swen Harder
Nakladatel: Mytago
Rok vydání: 2020
Počet stran: 640 stran

Koupit knihu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...