Tísnivá absurdita i soucit a humor v oceňovaném filmu Přišla v noci

Recenze hororově laděné komedie Přišla v noci

Přišla v noci,  Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček,  Simona Peková. recenze, film, magazín KULT* Brno
Film

Přišla v noci nabízí působivé spojení ponuré a tíživé atmosféry hororu i nebývalé dávky  komedie, které dohromady tvoří velmi vydařený snímek. Herecký výkon protagonistky filmu Simony Pekové i premiérová režijní spolupráce Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka tak  oprávněně slaví úspěch několika oceněními i nominací na Ceny české filmové kritiky. 

Horová komedie Přišla v noci vypráví příběh mladého páru, Jirky a Anety, k nimž se na pár dní nastěhuje Jirkova energická a teatrální matka Valerie poté, co se pohádá se svým přítelem a nemá kde přespat. Ačkoli to Valerie zřejmě vnímá dost odlišně, není si se svým synem nijak  blízká. V jeho dětství ho opustila a jejich vztah tím tehdy utrpěl velkou ránu, která se dosud  nezahojila. Přesto se však svým chováním usilovně snaží vmísit do jeho života i života jeho přítelkyně a stát se jejich nedílnou součástí. Zajímá se o všechno, co se v domě šustne, aniž by se jí to jakkoli týkalo, klade svému synovi nevhodné a často až příliš intimní otázky ohledně jeho vztahu či práce, kritizuje Anetino vaření a péči o domácnost, půjčuje si bez dovolení její oblečení a její osobnost se najednou stává všudypřítomnou. Není před ní úniku, a to ani v noci ani při ranní sprše anebo venku na procházce. 

Přišla v noci,  Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček,  Simona Peková. recenze, film, magazín KULT* Brno

Ačkoli se Aneta s Jirkou zpočátku snaží být k Valerii milí, chápaví a pomáhat jí, brzy pochopí,  že jejich byt i každodenní život jen tak opustit nehodlá. Není to totiž jen nedávnými událostmi mírně utrápená a společensky neobratná šedesátnice, ale spíše velmi vypočítavá noční můra,  jež se k nim nastěhovala na neurčitě dlouhou dobu. Valeriino chování dokáže diváky pobouřit, ale navíc je svou absurditou současně i velmi vtipné a mnozí se s jejími všetečnými otázkami jistě dokáží ztotožnit i ve svém osobním životě. Celý film staví na roli „neoblíbené tchýně“, která se svému synovi vměšuje do života a nemá ráda  jeho partnerku. Tísnivé hororové prvky mu však dodávají neobvyklou dramatičnost tohoto jindy poměrně všedního tématu a humor nabízí osvěžující odlehčení nepříjemných okamžiků. 

Také čtěte
Úsvit od režiséra Matěje Chlupáčka, Eliška Křenková a Marta Issová, magazín KULT* Brno
Úsvit klame tělem hned na několika úrovních. Jednou z těch nejpalčivějších je, že dle anotace...

Film nabírá na dynamice v momentě, kdy Aneta už nedokáže Valerii dále snášet a odjede na chatu, kde se k ní později připojí také Jirka. Oproti klasickému vyobrazení ústředního tématu je zde však vyjádřen hřejivý a přirozený soucit s Jirkovou maminkou i sounáležitost a vstřícnost Anety, protože i přesto, jak se k ní Valerie chová a jak moc jim obrátila život vzhůru nohama, oba dva k ní nadále chovají úctu a nedokáží ji jen tak poslat pryč, i když si to mnohokrát přejí. Stále jim na ní záleží a starají se o ni. Snímek Přišla v noci v sobě kombinuje všeobjímající tíseň, absurditu, ale i humor a soucit všedního života. Lidskost filmu navíc umožňuje snadné ztotožnění se s dějem i jeho představiteli, a všechny tyto prvky z něj společně vytvářejí skvělý filmový zážitek. 

Přišla v noci,  Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček,  Simona Peková. recenze, film, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 85 %

Přišla v noci
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Artcam Films, 2023
CSFD: 78 %

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...