Tři mušketýři: D’Artagnan přinášejí nový pohled na klasiku

V království rozděleném náboženskými válkami a pod hrozbou britské invaze, hrstka mužů a žen zkříží meče a spojí svůj osud s osudem Francie…

Tři mušketýři: D'Artagnan,  François Civil, Vincent Casse, film, recenze, magazín KULT* Brno
Film

Kdo by neznal slavné Tři mušketýry, kteří byli vlastně čtyři. Jejich nesčetná dobrodružství s nimi prožívaly generace čtenářů klasického díla Alexandra Dumase staršího. Jakmile to bylo možné, dočkali se divadelních adaptací, rozhlasových her, filmů a seriálů. Jen v poslední kategorii jsem napočítala deset filmů (ten první už z roku 1922) a pět seriálů. Má letošní přírůstek do takto košaté rodiny ještě co nového říct?

Opět se setkáme s  temperamentním Gaskoňcem D’Artagnanem, který se touží stát jedním z  králových mušketýrů a  poštve proti sobě Athose, Porthose i Aramise. Ti jej nezávisle na sobě vyzvou na souboj… a  zbytek příběhu už nejspíš znáte. Naštěstí ne tak úplně. Nemusíte se bát, že by film byl jen nudnou kopií dříve viděného. Režisér Martin Bourboulon posunul film k  atmosféře pozdějšího Dumasova díla, které je o poznání temnější, plné intrik a nejednoznačných postav. Akční scény, kterých si užijete dostatek, jsou pestré, s vynikajícími šermířskými výkony, ale umějí také ukázat ošklivou stránku boje – strach a chaos, nebo třeba bitvu z pohledu vyděšené osoby, která se jen snaží nepřijít k úrazu.

Tři mušketýři: D'Artagnan,  François Civil, Vincent Casse, film, recenze, magazín KULT* Brno

Snímek stál nemalé peníze a je to na něm znát. Je výpravný, odehrává se v nádherném prostředí s  dobovými kostýmy a  výkony obsazených herců jsou vynikající. Prostory navíc nepůsobí prázdně, jako tomu bývá u  produkcí s  menším rozpočtem, které si nemohou dovolit dostatek statistů. Můžete se těšit na živé scény plné měšťanů, mušketýrů nebo návštěvníků úchvatné katedrály. Líbí se mi i nápad rozdělit příběh do dvou částí.

Díky tomu si může dovolit zvolnit tempo a více rozpracovat další narativy, jako jsou detektivní motiv nebo politické intriky. Jednoznačným plusem jsou také velkolepé výpravné scény. Bohužel při komorních scénách film trochu ztrácí dech a  finále vyzní poněkud do ztracena. I  tak jsem ale přesvědčena, že jde o  nadprůměrně kvalitní zpracování klasické látky a  rozhodně jej doporučuji všem milovníkům historických velkofilmů. Druhé části nazvané Tři mušketýři: Milady se dočkáme letos kolem Vánoc

Tři mušketýři: D'Artagnan,  François Civil, Vincent Casse, film, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80%

IMDB: 71% 
ČSFD: 77%

Tři mušketýři: D‘Artagnan
Martin Bourboulon
Premiéra: 6. dubna 2023
www.bioscop.cz

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...