Vejdělkova Aristokratka dráždí bránice k záchvatům smíchu

Recenze komedie Jiřího Vejdělka Aristokratka ve varu

Aristokratka ve varu, Jiří Vejdělek, kino, film, Kino Lucerna Brno, *Magazín KULT* Brno*
Film
Tatiana Dyková jako Vivien nabízí hygienikovi Švábovi (Tomáš Jeřábek) domácí ořechovou pálenku.

Zatímco Poslední aristokratka (2019) z režisérské dílny Jiřího Vejdělka se v divácké paměti usadila jako vánoční oddechová komedie na pomezí pohádky, tak jejím letošním pokračováním Aristokratka ve varu Vejdělek dokazuje, že umí rozchechtat diváky daleko více a že sledovat ztřeštěný život na zámku Kostka podruhé rozhodně není nuda.

Děj je situovaný do 90. let minulého století, kdy poslední dědicové rodu z Ameriky žijí na svém panství – českém zámku Kostka. Sledujeme hraběte Franka Kostku (Hynek Čermák) se svou ženou Vivien (Tatiana Dyková)dcerou Marií (Yvona Stolařová). V ruině, na níž se všechno rozpadá, přežívají, jak nejlépe dovedou. V tom jim od srdce pomáhá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová), která je velkou milovnicí Heleny Vondráčkové a domácí ořechové pálenky. Opravy má na starost údržbář Krása (Pavel Liška), jehož největší zálibou je sledovat svůj zdravotní stav a cpát se léky. Dále je na Kostce i nerudný kastelán Josef, kterého hraje Martin Pechlát.

Aristokratka ve varu, Jiří Vejdělek, kino, film, Kino Lucerna Brno, *Magazín KULT* Brno*

Příjezd dcery rodinného právníka Denisy, která rozproudí zkostnatělé a zbohatlické manýry zámeckého života, a nečekaná inspekce z hygieny jsou dvě největší zápletky celého filmu. Simona Lewandowska v roli Denisy působí jako vyložená sympaťačka. Její bezprostřední vtipnost pozvedá jinak mainstreamové žerty na vyšší úroveň. Subjektivně hodnotím Lewandowskou tak kladně, protože podává nejlepší herecký výkon celého snímku. Jde poznat, že Vejdělek cílí na masy. 

Také čtěte
Šáruš History Fashion, videoklip, Marie Antoinetta, Lucrezia Borgia, magazín KULT* Brno
Návrhářka, švadlena, a zejména fotografka, Šárka Tóthová, vystupující pod značkou Šáruš History...

Humor se zaměřuje zejména na přehrávání a zveličování stereotypů jako například problémy žen při držení diety nebo obsesi něžného pohlaví bezhlavě utrácet veškeré peníze za lodičky. Vezmeme-li v potaz, že se film soustředí nejvíce na lásku, žárlivost a svatbu, umím vymyslet trefnější název: „Jak vytočit aristokrata doběla?“ Poněkud nerealisticky však autoři zobrazují dceru Marii, které má být 19 let. Chováním se spíše řadí do věkové skupiny do 14 let a její vztah s rodiči je submisivní a nejeví jakékoliv náznaky chtíče se osamostatnit.

Aristokratka ve varu, Jiří Vejdělek, kino, film, Kino Lucerna Brno, *Magazín KULT* Brno*

Živelné výbuchy smíchu v kinosálu značí, že druhé pokračování Aristokratky přivádí diváky do varu nenucené zábavy. Ano, na plátně uvidíte plno kýčů, opravdickou Helenu Vondráčkovou zpívající na svatbě písničku Lásko má, já stůňu a notnou dávku trapnosti. Nu což. Občas se všichni chceme jen posadit do sedačky, vypnout hlavu od starostí a nezatěžovat mozek složitými zápletkami s otevřenými a nejasnými konci. Aristokratka je servírovaná na šlechtickém podnose, aby získala sympatie co nejvíce lidí, takže se maximálně řídí pořekadlem, že účel světí prostředky.

Hodnocení: 65 %

Aristokratka ve varu 
aristokratkavevaru.cz
Jiří Vejdělek 2024

CSFD: 68 %

 

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...