Veronika Vieweghová ukazuje, že každý z nás ukrývá Pod maskou stín

Všichni něco skrýváme. Všichni si nasazujeme masky, které mají ostatní přesvědčit o naší dokonalosti.

Pod maskou stín, Veronika Vieweghová, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Druhá kniha bývalé manželky Michala Viewegha čtenáře nabádá k přemýšlení nad faktem, že každý z nás má svá tajemství. Autorka na základě příběhu manželského páru v krizi píše o nasazování si masek dokonalosti a oboustranném zrcadlení. Jenže co je realita a co jen pouhá představa?

Kniha čtenáře přenáší do životního zvratu hlavní hrdinky Tey. Ta zjišťuje, že i když se zdá, že má na první dojem vše, po čem kdy toužila, je nešťastná. Stereotypem uvadající manželství, výchova dětí a udržování čisté domácnosti versus neschopnost sdělit svoje potřeby, mlčení a sebemrskačské myšlenky. Co Tea dělá špatně? A jak to, že si s manželem Tomášem už nerozumí?

Autorka pomocí příběhu manželského páru ukazuje, že nic není černé ani bílé. Mlčením se problémy samy nevyřeší. Naopak se kumulují do té doby, než pohár přeteče, a potom k explozi stačí jen malý náznak nesouhlasu. Tento fakt si uvědomuje i Tea v momentu, kdy je ovlivněna svými toxickými myšlenkami natolik, že nevnímá přijíždějící pohromu v podobě tramvaje. Tento zásadní životní moment odstartuje její opětovné hledání sebe sama.

Pod maskou stín, Veronika Vieweghová, recenze, magazín KULT* Brno

Děj je rozdělený na část, ve které je chronologicky popsán Tein příběh, a fialové pasáže napsané kurzívou, v nichž autorka čtenářům objektivně přibližuje význam Tininých myšlenek, prolínajících se se zkušenostmi ze své terapeutické praxe s klienty. Ve druhé části knihy je navíc popsán i ukázkový rozhovor klienta s terapeutem. Uvnitř knihy je několik abstraktních kreseb žen dokreslujících děj předešlé kapitoly. Jedna z nich je také na přední obálce knihy.

Romantický román o nalezení cesty zpátky k sobě se mi moc líbil. Autorka v něm čtenáře bravurně vtáhne do děje. Také si ráda pohrává s řečnickými otázkami. Domnívám se, že s Teiným a Tomášovým manželstvím se ztotožní mnoho párů. Vieweghová ukázkově popisuje zaběhlé ženské a mužské stereotypní chování i předem nepsané rozdělení rolí v domácnosti. Na konci knihy je navíc nastíněno správné řešení partnerské krize. Postupné odrývání masek a vystavení se na odiv vlastního stínu není jak v tomto příběhu, tak i ve skutečnosti jednoduché.

Pod maskou stín, Veronika Vieweghová, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 90 %

Pod maskou stín
Veronika Vieweghová
CPRESS, 2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...