Výsměch elitě a puritánům

Trojúhelník smutku, filmová recenze, magazín KULT* Brno
Film

Půvabná představitelka jedné z hlavních rolí Trojúhelníku smutku Charlbi Dean krátce po premiéře zemřela. Rodačce z Kapského Města se stal osudným zápal plic. Bylo jí 32 let. Uvést takto filmovou recenzi se může zdát nevhodné, možná dokonce morbidní. Aniž bychom chtěli tragický konec mladého života jakkoli zlehčovat, k šestému celovečernímu snímku Rubena Östlunda podobný tón sedí.

Nepočítáme-li Zlatého medvěda za krátkometrážní Incident v  bance, Ruben Östlund na sebe poprvé výrazně upozornil přesnou studií šikany Hra. Opravdovým průlomem pak byla Vyšší moc, kde nenaplněná hrozba lavinové katastrofy zbortila zdánlivou harmonii uvnitř jedné obyčejné rodiny. Za následující Čtverec získal Zlatou palmu v Cannes a s Trojúhelníkem smutku tento úspěch zopakoval. Stále ani ne padesátiletý Švéd tak definitivně vstoupil mezi legendy. Stojí však jeho novinka za pozornost i bez ohledu na vavříny? Rozhodně!

Můžeme jí vyčítat u Östlunda dosud neviděnou sázku na jistotu, jelikož tepe podobnou škálou témat jako ve Čtverci – v čele s výsměchem takzvaně vyšší společnosti – ale v detailech svůj styl a uměleckou vizi viditelně cizeluje. A byť i tentokrát se mu výsledné dílo občas rozpadá na jednotlivé sekvence a nedrží po celou dobu pohromadě jako na začátku, dokáže bavit, aniž by slevil ze svých nároků na divákovu ochotu zpytovat i vlastní svědomí. Trojúhelník smutku navíc přibližně ve svém středu ukrývá pasáž, která si říká o zápis do dějin kinematografie. Ačkoli hrozí, že nejeden puritán takovou nálož tělesných tekutin neustojí, těžko si představit, že by to Rubenu Östlundovi vadilo.

Hodnocení: 80%

Trojúhelník smutku
Ruben Östlund
Premiéra: 6. října 2022
www.aerofilms.cz
 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...