Wonka je sladká bonboniéra pro celou rodinu

Wonka vypráví původní příběh Willyho Wonky, postavy z knihy Karlík a továrna na čokoládu autora Roalda Dahla 

Wonka, Timothée Chalamet, Paul King,Hugh Grant, Karlík a továrna na čokoládu, recenze, magazín KULT* Brno
Film

V roce 1964 vydal britský autor Roald Dahl jednu ze svých nejpopulárnějších knížek pro děti: Karlíka a továrnu na čokoládu. Krátce nato, v roce 1971, se tato originální a trochu temná pohádka dočkala filmové adaptace, ve které zářil Gene Wilder. Další verzi pro filmová plátna předvedl světu v roce 2005 Tim Burton, kde si roli majitele čokoládovny pana Wonky zahrál Johnny Depp. Příběh tak nadále zůstal živý a bylo jen otázkou času, kdy se námětu opět někdo ujme a pokusí se ho nějak zajímavě podat. A pak po bezmála dvaceti letech se objevil režisér Paul King, aby převyprávěl, jak pan Wonka vůbec ke své čokoládovně přišel.

Film Paula Kinga se odehrává léta před původním příběhem. Mladý a lehce naivní pan Wonka přijíždí do New Yorku, kde sní o tom, že si otevře svůj vlastní obchod s čokoládou. Dlouhou dobu strávil na cestách a z ciziny si přinesl nezvyklé ingredience a postupy. Bohužel, svět není tak růžový, jak si ho maluje. V cestě mu stojí chamtivý čokoládový kartel i hodně dalších překážek.

Kouzlo původního filmového i literárního Wonky spočívalo ve schopnosti vplést do napohled veselého a rozjuchaného příběhu hutné, temné podtóny. Wonka není tak celkem dobrák a jeho tvář se postupně proměňuje. Paul King tento motiv celkem opustil a předvedl sladký a dojímavý muzikál, kde si všichni dobří lidé pomáhají.

Wonka, Timothée Chalamet, Paul King,Hugh Grant, Karlík a továrna na čokoládu, recenze, magazín KULT* Brno

Co je nutné jednoznačně ocenit, je bezelstná hravost, která z celého snímku čiší. Je to rozkošné, kouzelné, melodické. Všude jsou barvy a čokoláda. Velkým tahounem je také Timothée Chalamet v ústřední roli, kterému člověk toho světem nezkušeného snílka prostě musí věřit. Tento americký herec navíc dokazuje, že jeho herecký rozsah je mimořádně široký a dokáže přesvědčivě vystihnout hodně různorodých postav. Rovněž mu kontruje výborný Hugh Grant coby Umpa-Lumpa, který úsměvně evokuje spíš anglického gentlemana než divocha z džungle.

Místy se ale zdá, že Paul King buď neví, pro koho chce film primárně točit, nebo se chce násilně zavděčit všem. Pro dospělého diváka se ve snímku objevuje příliš hodně infantilních, ba až trapných vtípků, které celkovou kvalitu srážejí dolů. Nejmenší děti se tomu jistě zasmějí, na ostatní to ale může působit zbytečně prvoplánově.

Wonka, Timothée Chalamet, Paul King,Hugh Grant, Karlík a továrna na čokoládu, recenze, magazín KULT* Brno

Na druhé straně je zde hodně momentů, které zase děti pobrat nedokážou, nebo nepochopí jejich sofistikovanost. Velmi příjemné je hlavně pomrkávání na znalé diváky, kteří viděli původní filmovou verzi s Genem Wilderem. Již samotný Timothée Chalamet zjevně některá gesta a pohyby okopíroval od svého staršího hereckého kolegy. Ve filmu se také objeví lehká modernizace dvou písniček z adaptace ze sedmdesátých let: Pure Imagination a Oompa Loompa Song, což osobně považuji za velmi sympatický nápad, jak dostat k současnému publiku tyto ikonické melodie.

Také čtěte
Přišla v noci,  Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček,  Simona Peková. recenze, film, magazín KULT* Brno
Přišla v noci nabízí působivé spojení ponuré a tíživé atmosféry hororu i nebývalé dávky komedie...

Celkově je vidět, že hlavní inspirací byl Paulu Kingovi především starý film z roku 1971. Ať už jde o hudbu, vizuál Umpa-Lumpy, nebo i umělou stylizovanost čokoládovny, to všechno evokuje první adaptaci Dahlova díla. Je možná škoda, že se režisér rozhodl vynechat temnější stránky Wonkovy osobnosti, na druhé straně je to ale i zcela pochopitelné. Vzhledem k tomu, že zde sledujeme Wonku jako ještě velmi mladého, idealistického muže, ten přehnaný optimismus dává smysl.

 Wonka je ideální film na pohodový večer v kruhu rodiny. I když možná místy příliš tlačí na pilu co se emocí týče a obsahuje některé trochu levné vtipy, pořád má v sobě neskutečnou nápaditost a dokáže způsobit, že se každý na okamžik znova cítí být dítětem. 

Wonka, Timothée Chalamet, Paul King,Hugh Grant, Karlík a továrna na čokoládu, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75 %

Wonka
Paul King
Vertical Entertainment, 2023
CSFD: 80 %
IMDB: 73 %

Kina

Minská 19, Brno

Další představení v místě

Top
Film
Kino Lucerna Brno
Top
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Film
Kino Lucerna Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...