Na minutku

Young adult se čte čím dál víc

Jak si stojí čtení v dnešní době? Young adult se dere do popředí, magazín KULT* Brno
Knihy
(Foto: archiv Humbook Fest)

Čtení knih je nejen forma rozvíjení osobnosti, ale i jistý trend. Lidé se během pandemie covidu-19 začali ke knihám uchylovat čím dál častěji. Co se stalo největším fenoménem v literatuře pro mladé dospělé čtenáře? Jací spisovatelé a hrdinové jsou nejvíce v popředí?

To, že kniha podporuje fantazii a rozvíjí osobnost, což se o jejím filmovém ztvárnění mnohdy říci nedá, všichni víme. Ovšem najít si čas na čtení v dnešní uspěchané době, to už taková samozřejmost není. Přitom čtení může zvyšovat sebevědomí, pomáhat rozvíjet komunikační dovednosti, zlepšovat gramatiku, být sexy a hlavně obohacovat duši. Americká knihovnická organizace definuje čtenáře literatury „young adult“ jako náctileté a mladé mezi 12 a 18 lety. Z výzkumů pořádaných mezi čtenáři však vyplynulo, že knihy vycházející pod tímto štítkem čtou mladí lidé až do věku 30 let. Důvod? Stárnou nejen jejich čtenáři, ale i jejich autoři. Obě tyhle skupiny se posouvají – autoři často k dospělejší tvorbě. A čtenáři s nimi.

Český trend: LGBTQ+ témata

Aktuálně jsou v Česku hodně trendy LGBTQ+ témata. Viditelné to je i u seriálů a filmů pro teenagery. V oblibě nechybí ani témata psychického zdraví, vztahů a jejich případné toxicity. Také u young adult fantasy najdeme určité fenomény, trendy – například víly a aktuálně se na výsluní dostávají i upíři. Co se týče knižních hrdinů, silné zastoupení mají ženy, které řeší svoji identitu, hledají samy sebe či vztahy. U fantasy literatury mají tyto hrdinky mnohdy nějaké zvláštní až nadpřirozené schopnosti.

Zavedení autoři

Mezi nejprodávanější autory tohoto žánru patří bezesporu Sarah J. Maasová (Dvůr trnů a růží), Leigh Bardugo (Griša), Holly Blacková (Krutý princ) nebo Ruta Sepetys (Mlčící fontány, Musím tě zradit). Hitem posledních měsíců je komiks Srdcerváči od Alice Osemanová

V České republice se poměrně dobře rozvíjí mikrotrend fantasy knih se základem ve slovanské mytologii. A pak tu samozřejmě stále jsou a budou „moderní“ témata, jelikož autoři poměrně rychle reagují na aktuální dění, na to, co hýbe mladými lidmi.

-pr-