Zapomenutý Josef Mysliveček

Tato kniha, která vychází u příležitosti premiéry filmu Petra Václava Il Boemo, seznamuje čtenáře s ověřenými fakty o skladatelově životě a kariéře.

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka, recenze knihy, magazín KULT* Brno
Knihy
Herec Vojtěch Dyk a sopranistka Simona Šaturová 24. listopadu 2021 v Praze pokřtili knihu Daniela E. Freemana s názvem Il Boemo - Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka. ČTK/Michal Krumphanzl

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka od Daniela E. Freemana popisuje dle dochovaných pramenů a legend úspěšný, avšak nelehký osud hudebního génia. Okrajově nahlíží například na jeho přátelství s mladým W. A. Mozartem, které údajně skončilo kvůli Myslivečkově nestálé povaze a klevetám o jeho nezřízeném životě.

Josef Mysliveček byl český hudební skladatel komponující v  období pozdního baroka a klasicismu. Slávu a uznání si získal v  Itálii, kam ve svých šestadvaceti letech odcestoval. Během necelých patnácti let zkomponoval šestadvacet italských oper a podařilo se mu uspět na  nejvýznamnějších italských scénách své doby. Mysliveček díky svému talentu a legendě o znetvořené tváři získal přezdívku Il divino Boemo, tedy Božský Čech. O nos údajně přišel kvůli syfilidě, na kterou v nedožitých pětačtyřiceti letech zemřel.

Také čtěte
Il Boemo (2022), filmová recenze, magazín KULT* Brno
Scenárista a režisér Petr Václav je známý především díky svým syrovým sociálním dramatům. Nyní však...

Kniha je rozdělena na osm částí. V první autor zmiňuje Myslivečkovo dětství a mladí, včetně vztahu s otcem, který mu díky majetku a známosti zajistil pozdější vzdělávání v komponování hudby. Osudovou kapitolu zaujímá průlom v Itálii, kde pro svou píli, neutuchající energii a charisma Mysliveček zažívá první záblesky slávy. Představuje světu své opery Antigono, Demetrio, Demofoonte a jiné. Velkou část úspěchu si vysloužil zkomponováním náboženských hudebních dramat zvaných oratoria (Tobia, Adamo ed Eva…).

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka, recenze knihy, magazín KULT* Brno

Samostatná kapitola  knihy líčí osudný vztah s tehdy mladým a nezkušeným Wolfgangem Amadeem Mozartem, pro něhož byl Mysliveček vzorem. Údajně rozmarný styl života způsobil, že Mysliveček zemřel v bolestech, zadlužený a sám. Podrobnosti z jeho osobního života se nedochovaly, tudíž jsou i nadále opředeny legendami o vysokém počtu milenek, nadměrném utrácení a dluzích. Nastíněním těchto záhad, včetně kompozice Myslivečkových nejslavnějších hudebních děl, se autor zabývá v  kapitole Posmrtné osudy. Milovníci hudby ocení kompletního průvodce jeho tvorbou. Veprostřed publikace jsou vloženy fotografie a popisky z nového snímku Il Boemo, který režíroval Petr Václav a Josefa Myslivečka v něm ztvárnil Vojtěch Dyk. Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka je zajímavým nahlédnutím do osudu ambiciózního hudebního génia, který okusil zářné období slávy kontrastující s  neštěstím v  osobním životě.

Hodnocení: 70%

Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka
Daniel E. Freeman
VYŠEHRAD, 2021

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...