Na minutku

Zvedání planetárních vibrací a věčné Sedmnáctiny! Jana Uriel Kratochvílová zpívající, slavící

Jana Uriel Kratochvílová, magazín KULT* Brno
Hudba

Přestože zájem upoutává i svou neutuchající excentričností, i po všech vizuálních a jiných proměnách stále Jana Uriel Kratochvílová zůstává především respektovanou, osobitou a dnes už legendární zpěvačkou, skladatelkou a textařkou, s jasně rozpoznatelným vokálním projevem. 
 

Datum 14. ledna připadá nejen na Nový Juliánský rok, kapelou slavený podle kalendáře Julia Caesara, ale též na její sedmnácté narozeniny, jejichž letošní celoroční oslavy vyvrcholí 10. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny velkolepým koncertem. A už předem je jasné, že oslava to bude živelná a svěží, stejně jako sama oslavenkyně. 

U listopadové oslavy v Lucerně pochopitelně nemůže chybět zpěvaččina současná skupina Illuminati.ca a její umělecký i životní partner, skladatel, bubeník a i jako člen Pražského výběru známý Jiří „George“ Hrubeš.  Všichni návštěvníci a gratulanti se mohou těšit na už příznačnou, vizuálně pozoruhodnou a futuristickou show a na záplavu nových i legendárních hitů, což diváky – podobně jako současná hudba – přenese podle slov protagonistky až do čtvrté a páté dimenze. 

Jana Uriel Kratochvílová byla oproti svým kolegům vždy o velký skok napřed: začínala spolu s jazzrockovými formacemi Expanze nebo Jazz Q, aby zanedlouho poté spolupracovala i s popovým kormidelníkem Františkem Janečkem. Na prvním profilovém albu (a jediném vydaném v předrevolučním Československu, protože pozdější chystaná deska skupiny Heval už vyjít nemohla) z roku 1980, hrál také tehdy mladý, nadaný, ale prakticky ještě nepříliš známý kytarista Michal Pavlíček. Poté ji uhranul u nás zcela čerstvý karibský styl reggae a spolu s novou kapelou Heval Pavla Trnavského se stala průkopnicí tohoto žánru u nás. Po vynucené emigraci do Velké Británie v roce 1984 napsali album Bohemian, reagující na v Británii čerstvou vlnu novoromantického, stadionově rozmáchlého syntezátorového popu a pro jeho vydání získali smlouvu u respektovaného vydavatelského kolosu Polydor.