30 let aktivní činnosti na poli filozofie, kultury a dobrovolnictví

Rozhovor s Petrou Pavlíčkovou, vedoucí brněnské pobočky Nová Akropolis
Nová Akropolis, Petra Pavlíčková, Rozhovor, magazín KULT* Brno
Vzdělávání
Přednáška Umění vést sám sebe i ostatní

Již 30 let nabízí Nová Akropolis v Brně možnost vzdělávání v oblasti filozofie. Po vzoru klasiků věříme, že filozofie má především praktický smysl. Proto pestrou nabídku přednášek doplňují dobrovolnické a kulturní projekty, v nichž nacházejí uplatnění lidé nejrůznějšího věku, profesí i vzdělání. 

Veřejnost se může seznámit s Novou Akropolis prostřednictvím např. webových stránek. Jak byste shrnula její hlubší smysl či poslání?

Nabízíme tradiční pojetí filozofie jako lásky k moudrosti, která je motorem přirozené potřeby dozvědět se více o sobě i o světě.

Pořádáte kurzy a semináře se zajímavým vzdělávacím obsahem. Jeden z nich je zaměřen na filozofii pro život. Můžete nám blíže představit váš program studia?

Kurz nazvaný Filozofie pro život je prvním stupněm naší školy. Po jeho absolvování lze pokračovat a věnovat se například studiu psychologie, symbolů, rétorice či dějinám filozofie. Nabízíme celoživotní vzdělávání s jednotícím pojetím filozofie, která není pouze teoretická, ale poskytuje i praktické rady pro život: jak najít štěstí, vnitřní sílu a klid... Slovy Seneky: „Každou hodinu se přihodí bezpočet věcí vyžadujících rady, které může dát jen filozofie.“

Nová Akropolis, Petra Pavlíčková, Rozhovor, magazín KULT* Brno
Ekologický úklid u Riviéry

Nová Akropolis působí v Brně již 30 let. Jaká je vaše vize pro zdejší pobočku?

Věřím v kontinuitu dlouhodobých projektů a spoluprací s dalšími organizacemi. S divadlem Barka a divadélkem Fortel realizujeme představení s nevidomými herci, Technické muzeum v Brně se podílelo na putovní slepecké výstavě Doteky věčné krásy... To jsou jen dva příklady z mnoha.

Čím konkrétně byste chtěla podpořit rozvoj kulturního života v Brně a okolí?

Chtěla bych veřejnosti představit nový vzdělávací projekt Antika v Brně, komentovanou prohlídku zaměřenou na antické symboly a mýty. Chceme, aby lidé zvedli oči a všimli si detailů, které možná dosud míjeli bez povšimnutí. Víte, kolik starořeckých bohů a hrdinů zdobí fasády v centru? Máme tu i Pythagora, Platona a Aristotela!

Zajímavou a ušlechtilou aktivitou Nové Akropolis je dobrovolnictví zaměřené na různé užitečné činnosti. Jak byste motivovala k dobrovolnictví další spoluobčany? Proč by je mělo lákat?

Filozofie učí, že bychom neměli být lhostejní. Dobrovolnictví vyžaduje všímavost a zdánlivě malé a nenápadné činy; velkou stavbu ale tvoří malé kameny. Pomoct slepci na přechodu nebo si z výletu odnést kromě zážitků i pár odpadků, které tam nechal někdo jiný, je v naší moci. Obohatíme tak sebe i ostatní.

Jak byste chtěla propojit minulou, současnou a budoucí činnost brněnské Nové Akropolis, aby to vedlo k jejímu rozvoji, věhlasu a prosperitě? Na co chcete navázat a o koho se opřít?

Jednotící linkou našich aktivit byla, je a bude filozofie podaná srozumitelně pro člověka 21. století. Nadále se chci opírat o dobrovolníky; bez nich by se žádná z našich aktivit neuskutečnila. Chtěla bych jim tímto moc poděkovat za veškerou pomoc a mnoho hodin nezištné práce.

Nová Akropolis, Petra Pavlíčková, Rozhovor, magazín KULT* Brno
Divadelní představení v Barce
Nová Akropolis, Petra Pavlíčková, Rozhovor, magazín KULT* Brno
Petra Pavlíčková

studovala angličtinu, dějiny umění a muzeologii na filozofické fakultě v Brně. Nyní učí na gymnáziu s uměleckou profilací. V Nové Akropolis se specializuje na kurzy filozofie, psychologie, symbolismu a umění. Je vedoucí pobočky Nové Akropolis v Brně, kde se již více než dvacet let věnuje práci s dobrovolníky.

 

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...
Rozhovor
Bydlení
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda...
Rozhovor
Byznys
Brněnská společnost ValmaX Led Eco, jež se zabývá projektováním a...