Amor Towles ve své druhé knize vykresluje vznešenost a odvahu ruského aristokrata bojujícího s nepřízní vlastního osudu

Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese

Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, Moskva, Rusko, epos, magazín KULT* Brno
Knihy

Příběh vystihující ochotu přijmout nelehká životní úskalí s mimořádnou elegancí a důvtipem, s nimiž to dokáže pouze opravdový příslušník aristokracie.

Kniha s názvem Gentleman v Moskvě představuje společenský psychologický román z pera velice významného amerického autora Amora Towlese. Jedná se v pořadí již o druhé literární dílo tohoto romanopisce. Od svého vydání v roce 2016 v New Yorku bylo prezentováno americkým deníkem The Washington Post jako jeden z prvotřídních literárních počinů daného roku a dále bylo také zařazeno britským deníkem The Times mezi nejlepší knihy roku 2017.

Příběh tohoto díla se začíná odehrávat ve 20. letech 20. století na území Ruska, a to konkrétně v okamžiku, kdy je ruský hrabě jménem Alexander Iljič Rostov, jakožto nenapravitelný aristokrat odsouzen k doživotnímu domácímu vězení bolševickým tribunálem kvůli básni, kterou napsal před několika lety. Jediný rozdíl mezi klasickým domácím vězením a nastalou situací spočívá ve skutečnosti, že hrabě Rostov již čtyři roky žije ve slavném ruském hotelu Metropol, kde je tudíž nyní donucen zůstat až do dne své smrti. I přes nešťastný rozsudek však život hraběte není nijak smutný nebo jednotvárný. Pravda je naopak taková, že hrabě Rostov v rámci svého nedobrovolného pobytu v proslulém hotelu zažije překvapivě mnoho pozoruhodných dobrodružství a naváže hned několik opravdových přátelství, která jej budou následně doprovázet na jeho životní cestě.

Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, moskva, magazín KULT* Brno

Alexander I. Rostov je velmi společenský, sečtělý a milý muž kolem třiceti let věku, který toho svému okolí dokáže mnohé nabídnout. Po dobu svého domácího vězení se stane profesionálním číšníkem v proslulé hotelové restauraci Bojarsky, spřátelí se s mladou dívkou jménem Nina, jež mu později svěří své tajemství s hotelovým klíčem a ukáže mu tím, že jeho vězení nemusí být až tak malé, jak si původně myslel, a mnohem více. Hrabě nakonec zůstane v hotelu ještě pár desítek let a je pouze na čtenářích, aby zjistili, jak tento poutavý děj nakonec skončí.

Také čtěte
Krev prvorozených, Juraj Červenák, recenze, magazín KULT* Brno
Řekne-li se Praha Rudolfa II. Habsburského, spoustě lidem se vyjma barokních památek vybaví Jan...

Jedná se o velmi půvabný příběh hraběte s vytříbenými způsoby, jenž se vlastním způsobem vypořádává s následky svého obětavého činu v prostředí překrásného hotelu a nepříznivé politické situace. Postava hraběte je inspirací pro každého čtenáře, který se stejně jako on ocitne v tíživé situaci, z níž není snadné okamžitě nalézt východisko, a dokáže mu tak poskytnout jistou míru útěchy a vysoce elegantní způsob odreagování. Autor tímto dílem opět dokázal svým distingovaným stylem psaní a barvitým popisem zdánlivě obyčejných každodenních situací zaujmout čtenáře a vzbudit v nich nadšení pro svou budoucí literární tvorbu, obdobně jako se mu to podařilo ve své první knize s názvem Pravidla zdvořilosti.

Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, moskva, magazín KULT* Brno
Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, moskva, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 95 %

Gentleman v Moskvě
Amor Towles
472 stran
Vyšehrad, 2018

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...