Bastardí vesmírná pastva pro oči plná otazníků

Vizualizované oratorium

Bastard, muzikál, Stanislav Moša, Zdenek Merta, Petr Gazdík, Městské divadlo Brno
Divadlo
Rozsáhlé vokálně-instrumentální dílo pro sóla, sbor a text

Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno vybaví autorské duo Zdenek Merta a Stanislav Moša. V hlavní roli před třiceti lety okouzlil tehdejší divadelní fanynky mladý Jan Apolenář. K příležitosti oslav dvaceti let od otevření Hudební scény se na Lidickou ulici vrací Bastard, který se tentokrát v novém nastudování převtěluje do Dušana Vitázka.

Moša a Merta svoje dílo napsané přímo pro Městské divadlo označují jako vizualizované oratorium. Pokud si pod tímto pojmem nedovedete nic představit, tak vězte, že si režisér Petr Gazdík musel poradit s veršovaným libretem, které je inspirované biblickými příběhy a faustovským tématem.

Bastard, muzikál, Stanislav Moša, Zdenek Merta, Petr Gazdík, Městské divadlo Brno
Kostýmy měla na starost Andrea Kučerová

Jasné je akorát to, že hlavní postava je Bastard (poslední člověk na Zemi), který se potkává s Duchem svatým a se Satanem. Největší problém představuje absence jakéhokoliv děje. Ten si mají zřejmě diváci za úkol sami domýšlet, což jde velmi obtížně kvůli veršovaným sdělením plným nerozluštitelných skrytých významů a podobenství. Nekoupíte-li si program, tak i s pekelným soustředěním nerozklíčujete, co tímto dílem autoři vlastně sdělují.

Bastard, muzikál, Stanislav Moša, Zdenek Merta, Petr Gazdík, Městské divadlo Brno
V popředí Zora Jandová v roli Žebračky

Vizuální stránka muzikálu a inovativní pojetí scény představují naopak největší klady. Na scéně se využívá celkem 6 propadel. Divadlo také spolupracuje s mladými akrobatkami, jež na šálách předvádí bravurní vzdušné kousky v nebezpečné výšce nad zemí bez jakéhokoliv jištění. Rozbalení červené látky pokrývající celé jeviště mi připomnělo pocit, který jsem měla při sledování muzikálu Josef a jeho pestrobarevný plášť. Na druhou stranu blesky z fotoaparátů od company do hlediště při sledování spíše oslepují, než že by ve vás zanechávali ještě jiné emoce.

Bastard, muzikál, Stanislav Moša, Zdenek Merta, Petr Gazdík, Městské divadlo Brno
V bílém Esther Mertová (dcera Zdenka Merty a Zory Jandové) v roli Markétky

Dušan Vitázek v roli Bastarda prokazuje na premiéře duchapřítomnost a rychlou schopnost improvizace, kdy se v závěrečném pěveckém čísle vypořádává s nefunkčním portem. Sebejistý výkon předvádí i s externím mikrofonem v ruce. Pěvecky se však excelentně prosazuje zejména Viktória Matušovová v roli Satanky. Herecky se naplno vyřádí Ondřej Studénka v malé roli robotího stvoření Homunkuluse. Pamětníky jistě potěší přítomnost původního obsazení – například Jana Apolenáře v roli Ducha svatého nebo Zory Jandové coby Žebračky.

Také čtěte
Hra, která se zvrtla, Městské divadlo Brno, Mikoláš Týc, Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl Tuřany, který hodlá předvést v...

V mém pojetí lidské bytosti souboj mezi dobrem a zlem většinou neexistuje. Asi proto nenacházím v Bastardovi zalíbení, protože je nucený si volit mezi těmito na první pohled protichůdnými entitami. Člověka totiž dobro se zlem obývá v překvapivé harmonii. Oratorium znamená hudební skladbu, která ač s výraznými rockovými prvky působí v Bastardovi značně nesourodě. Vizualizace tohoto oratoria má napovídat divákům, oč se vlastně jedná. Já si vizuálně i hudebně přesto odnáším po zhlédnutí muzikálu domů po okraj naplněnou hlavu otazníky, a navíc bez uspokojivých odpovědí.

Hodnocení: 50 %

Bastard
Městské divadlo Brno
Psáno z premiéry 20. 4. 2024

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Top
Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...