Devadesátka pokračuje – radosti a strasti Foglarova oddílu
Pokračování legendární knihy Pod junáckou vlajkou v novém vydání
Na začátku závěrečného dílu „junácké“ dilogie zastihujeme hlavního hrdinu Mirka Trojana na konci prázdnin. Sice v něm ještě doznívá slavnostní nálada z tábora, kde složil skautský slib, ale zároveň i sílí obavy, co bude dál. Jak moc asi výkyvy nálad změnily Jiřího – jeho junácký vzor.
Ani sám autor přitom při psaní této knihy neprožíval zrovna veselé období. Mladý, nadšený skautský vůdce a populární autor knih pro mládež se totiž ocitl v nelehké situaci. Dobu nacistických zákazů pozvolna a nenápadně střídala doba zákazů dalších, mnohem delších – komunistických. Takže zatímco kniha Pod junáckou vlajkou ještě v roce 1940 vyšla, její pokračování zůstalo na dlouhá léta jen v pokračováních z let 1945–47. Doba navíc „brala“ nejen možnost titul vydat knižně. Útlaku se dostávalo i samotnému Foglarovu oddílu, faktické inspiraci pro příběhy Devadesátky.
Nové období činnosti Devadesátky tedy hlavní hrdina prožívá značně rozpačitě. Nadšení ze skautingu a posléze i rozechvělost nad „služebním postupem“, kdy se brzy stává rádcem jedné z družin, se prolíná se špatnou náladou v celém oddíle. A aby toho nebylo málo, znovu jej vyhledá i stín jeho temné minulosti – někdejší vůdce jejich party, hrubý Ondra.
Jistou nadějí na lepší zítřek je pak nová oddílová etapová hra nazvaná Alvarez, která chlapce „přenáší“ do doby Aztéků. Romantická legenda, která hru provází, přitom vzbudí pozornost nejen u postav románu. Tím, že je její průběh významnou součástí děje knihy, slouží zároveň i jako inspirace čtenářům. Devadesátka je oproti prvnímu dílu o poznání vážnější. Tehdy se totiž autor zabýval jen trápením hlavního hrdiny. Tentokrát jde však i o atmosféru v oddíle, kde dochází ke štěpení sil a k odlivu členů. Jako by Foglar reflektoval situaci, jíž sám jako vůdce musel čelit, ale přitom tak činí optikou nováčka, který by měl mít úplně jiné starosti. Jako jistý druh autorské zkratky. Hlavní hrdina se sice ještě donedávna poflakoval, ale dík skautování a pod dobrým vedením je dnes dokonce zářným příkladem ostatním. Navíc mu není lhostejný ani osud celého oddílu.
Devadesátku, stejně jako první díl, ilustroval animátor Marek Pokorný. Slovo animátor je přitom dost důležité. Jeho ilustrace jsou totiž na dobrodružný román až moc… „čisté“. Ano, pohledy do přírody sice působí epicky, ale městské scenérie vypadají moc „uměle“. Bohužel ani chlapci nevypadají na svůj věk. Spíš dospěleji a vložená příloha – sešit Alvarez – se příliš nepotkává s oním lákavým dobrodružstvím, jaké v románu autor představil.
Hodnocení 80 %
Devadesátka pokračuje
Jaroslav Foglar
Počet stran: 248
Albatros, 2023
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.