Dobrodružství jednoho rytíře a užvaněného meče

Recenze dobrodružné knihy Meč a jeho rytíř Radovana Kolbaby

 Meč a jeho rytíř, Radovan Kolbaba, fantasy, knihy, magazín KULT* Brno
Knihy

Světem putuje potulný rytíř se svým společníkem. Bojují proti bezpráví, zachraňují panny a loví monstra. To by bylo vcelku v pořádku. Kdyby ten potulný rytíř nebyl úplný začátečník a kdyby jeho společníkem ve skutečnosti nebyl upovídaný kouzelný meč, který má na všechno svůj názor. Takoví jsou hrdinové románu Radovana Kolbaby s názvem Meč a jeho rytíř.

Radovan Kolbaba si ve světě české fantastiky za poslední roky vybudoval určitý status. Na kontě má několik povídek, které se objevily v různých antologiích, nebo se umístily v literárních soutěžích. Svým nejnovějším počinem, který vydalo nakladatelství Straky na vrbě, nechává vzpomenout na klasické hrdinské fantasy, navíc ho ale koření svérázným humorem a břitkým jazykem.

Také čtěte
Souboj princů, Kristýna Dostálová, Tempus, recenze, knihy, fantasy, young adult, Fragment, magazín KULT* Brno
Kristýna Dostálová se se svou knihou Souboj princů stala vítězkou šestého ročníku literární soutěže...

Renetar je nejmladší syn hraběte a jeho životním cílem je stát se bludným rytířem. Jaké je jeho překvapení, když si ho za svého souputníka vybere kouzelný Meč s velkou mocí, který se v jejich rodě dědí už po generace. A to ještě neví, že tento dar mu občas způsobí bolení hlavy.

 Meč a jeho rytíř, Radovan Kolbaba, fantasy, knihy, magazín KULT* Brno

Kniha pozůstává z několik vzájemně lehce propletených příhod, které Renetar zažívá na své první cestě za slávou a hrdinstvím. Příběhy jsou napínavé, v zásadě originální a nenásilně představují čtenáři pravidla a vnitřní řád smyšleného světa. Autor šikovně pracuje s tradičními prvky tohoto žánru, ale zároveň je dokáže včas obrátit naruby, aby se vyhnul klišé. Velmi mu v tom pomáhají především jeho dva hlavní hrdinové. Jejich vzájemná chemie je přirozená, sympaticky popsaná a dodává příběhu patřičný nadhled. Román je prošpikován vzájemným dotahováním Renetara a Meče. Slovní výměny jsou vtipné, uštěpačné a dokážou zachránit i občasná hluchá místa ve vývoji děje. V průběhu vyprávění je zároveň vidět postupná proměna a prohloubení jejich vztahu a čím dál tím víc přirůstají čtenáři k srdci. Meč a jeho rytíř je lehkonohý fantasy bonbónek, kterým nepohrdne ani ošlehaný čtenář. V přehršli vážných sáhodlouhých ság působí jako milé, pohodové zpestření. Na křtu románu, který proběhl začátkem prosince na brněnském Fénixconu, zaznělo, že kniha má jedinou chybu – a to, že nemá druhý díl. S touto poznámkou se můžu v klidu ztotožnit.

 Meč a jeho rytíř, Radovan Kolbaba, fantasy, knihy, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 80 %

Meč a jeho rytíř
Radovan Kolbaba
Počet stran: 432
Straky na vrbě, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...